Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лазаровден и добро настроение в Трявна

Снимка: БТА - архив

Възрожденският град Трявна отбелязва Лазаровден, който по традиция се чества преди Връбница /Цветница/. Българският обичай, свързан с любовно-женитбения характер, ще бъде пресъздаден тази събота, на 12 април, с участието на тревненски девойки, пременени като красиви лазарки с народни носии и сплетени коси, съобщават от общината. 


11-те момичета, възпитанички на СУ "Петко Р. Славейков"-гр. Трявна, ще се съберат рано сутринта в двора на музея "Даскалова къща" и с песни и наричания за здраве ще започнат сплитането на своите венчета от върбови клонки. И тази година най-вълнуващ ще бъде моментът на пускането на венчетата във водите на река Тревненска от Кивгирения мост. Тогава ще стане ясно и коя мома първа ще се задоми.


Празникът в Трявна ще завърши в съботния ден с песни и хора на градския площад, където се провежда и двудневен цветен базар "Аглика". В следобедните часове девойките ще гостуват и на архитектурно-етнографския комплекс "Етъра" край близкия град Габрово.


Вижте още:

Снимки: БТА - архив





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Царски символи от Второто българско царство красят сграфито керамиката на новите майстори

Специална занаятчийска работилница за керамични съдове от царски вид, каквито са използвали болярските семейства по времето на Второто българско царство ( XII – XIV в.) има в старопрестолния ни град Велико Търново. Ателието се намира почти в..

публикувано на 09.05.25 в 13:25

На гергьовски курбан в параклиса "Св. Георги" в Пирдоп

Голям празник като 6 май – Ден на Св. Георги Победоносец – не минава без подготовка за курбан във всички православни храмове, носещи името на светеца. Най-често храната се приготвя от агнешко или овче месо, както повелява традицията на този ден...

публикувано на 06.05.25 в 07:30

Чехът Лудвик Куба посвещава том на народните песни по българските земи

В края на 19-и век чешкият художник и фолклорист Лудвик Куба предприема пътуване до нашите земи, за да изследва българското песенно наследство. След като записва чутите мелодии, той посвещава цял том на България в своята поредица "Славянството в..

публикувано на 28.04.25 в 14:50