Международната рейтингова агенция "Фич" (Fitch) потвърждава дългосрочния кредитен рейтинг на България на ниво "BBB" с положителна перспектива, предава БТА.
Рейтингът на България е подкрепен от силния външен баланс и баланс на публичните финанси спрямо държавите със същия рейтинг и надеждната политическа рамка, подкрепени от членството в ЕС и дългогодишния валутен борд. Това балансира ниската производителност на труда и неблагоприятните демографски показатели, които оказват натиск върху потенциалния растеж и държавните финанси в дългосрочен план, посочва агенцията.
Положителната прогноза отразява перспективите за приемане на еврото от страната, което ще доведе до по-нататъшно подобряване на външните показатели, отбелязва "Фич".
"Фич" преразглежда към повишение прогнозата си за икономическия растеж през 2025 г. до 3,1% спрямо очакваните през октомври 2024 г. 2,5% поради по-силния ефект на пренос и подобрената вътрешнополитическа ситуация. Силният растеж на номиналните заплати ще продължи да подкрепя частното потребление, се посочва в анализа. Агенцията отбелязва, че остава предпазлива по отношение на капацитета и темпа на провеждане на реформите, но потоците от средства от ЕС следва да се увеличат и ще подкрепят инвестиционната активност.
Рейтинговата агенция отбелязва като цяло стабилна инфлация към 4% в началото на 2025 г., след като през септември 2024 г. показателят достигна най-ниското си ниво от 1,5%. Според оценките на "Фич" бюджетният дефицит се е увеличил до 2,8% от БВП през 2024 г. спрямо 2% през 2023 г. поради по-високите разходи за заплати и социални разходи. Прогнозира се дефицит от 2,7% през 2025 г.В събота ще е слънчево и още по-горещо. В следобедните часове над планинските райони в Западна България, а вечерта и в северозападните ще се заоблачи и на изолирани места ще прегърми и превали. Ще духа до умерен югоизточен вятър. Максималните..
България ще бъде център на световния студентски математически елит, който ще се събере от 28 юли до 3 август 2025 г., в Благоевград, за 32-ото издание на най-престижната международна математическа олимпиада за студенти – International Mathematics..
Български ученици се завръщат с 4 бронзови медала и една почетна грамота от Международната олимпиада по физика , която тази година се проведе в Париж, съобщи МОН. В престижното състезание участваха над 400 ученици от 85 държави . Надпреварата преминава..
България се появи в класация на италианското издание Il Messaggero, което препоръчва 10 от най-достъпните и нискобюджетни морски дестинации на Стария..
Климатичните промени силно влияят на земеделието в България, включително и на тютюнопроизводството. Затова се търсят сортове, способни да се справят със..