За 32-ри път Великденският детски фестивал ще събере българчета от различни държави в сръбския Босилеград, за да могат не само да покажат майсторството си при изработката на най-красиви и оригинални великденски яйца, но и за да се докоснат за пореден път до културата и традициите, които ни определят като българи.
Над 71% от жителите на градчето, което се намира на няколко километра западно от българо-сръбската граница са етнически българи: "Опитваме се да запазим традициите и обичаите", казва организаторът на фестивала Александър Димитров и допълва: "Затова събираме децата от различни краища и различни държави и превръщаме Босилеград в Балканската столица на детската радост. Мисля, че това е една мисия, която си заслужава цялата енергия, която отдавам през месеците за подготовка. "Тазгодишното издание на фестивала ще продължи 7 дни, а програмата изобилства от изложби, концерти, екскурзии и състезания, в които децата ще се борят за приза "Най-здраво яйце".
"Вече имаме и олимпийски вицешампиони, и известни хора от света на изкуството и пр., които са били като малчугани в Босилеград. И всички си спомнят за това тяхно участие", споделя Александър Димитров пред Радио България:
Безспорно много вълнуващи ще бъдат и участията на най-малките, които едва излезли от бебешката възраст ще имат възможността да се качат на сцената и да покажат уменията си.
"Последните 4 години направихме една подгряваща категория за малчугани от 3 до 5 години към основната, която е от 5-годишни до 8-ми клас. Мисля, че тази формула се оказа удачна, защото според мен те още не знаят какво правят, а в същото време се социализират, а и преживяват този начален стрес, който е много важен за всички деца и за по-лесното им приспособяване към другите. Така, когато дойдат след години в основното състезание, те вече са направили първата крачка и много по-лесно се получават нещата."
Началото на тържествата започва на 16 април с прожекция на документалния филм "Твърди черупки", който разказва историята на фестивала и ще бъде прожектиран в зала "МаксиМ" на БТА в София.
"За пръв път беше показан миналата година на един документален филмов фестивал, след това бе прожектиран в Скопие, Кюстендил, Тимишоара и само преди 10-ина дни го пуснахме за свободно гледане в YouTube. Правим тази малка премиера, за да поканим нашите приятели, които са ни подкрепяли през годините. След това се прибираме в Босилеград и от 17-ти до 24-ти април всичко ще се случва в нашия град. Финалът, вече по традиция, е на Рилския манастир, а тази година ще бъде на 22-ри с децата от Молдова, България, Босилеград и, надявам се, от Украйна. Много бих се радвал да дойдат в тези трудни за тях условия, и да бъдат с нас, но до този момент нямам потвърждение. Напълно им съчувствам и ги разбирам! Дори и да не успеят, ние духом сме с тях!"
Участниците в тазгодишното издание са от Молдова, Сърбия, Северна Македония и България, за която Александър Димитров подчертава, че очакват гости от Банско, Раднево, София, Павликени и Кюстендил. "От много български градове проявяват интерес към фестивала. Жалко, че нямаме възможност да настаним толкова хора и се налага да отказваме на някои от тях" – казва организаторът. С благодарност допълва, че фестивалът не би съществувал без подкрепата на повечето институции в България – Народното събрание, Столична община и голяма част от министерствата. А по повод участието на Народния театър "Иван Вазов" с моноспектакъла "НЕведение" на Албена Ставрева, споделя: "Фактът, че идва Народният театър "Иван Вазов" в Босилеград, означава много, защото наистина това е върхът на театъра в България!"
Какво още предвижда програмата? Ще има фотопленер, който показва най-хубавото от Босилеград, фолклорен танцов концерт с участие на софийския ансамбъл "На мегдана", ансамбъл Impulse от Молдова и специалните гости – 10-годишната Румена Кънчева от Павликени и известният български народен певец Илия Луков. А за финал – гала концерт с участието на българското струнно трио "Хипнотик". За малчуганите, които ще се "борят" с яйца, са подготвени 4 сцени, а по регламент 64-те най-здрави яйца ще се съревновават за големия приз.
"Това е може би е най-желаното от всички деца – да отидат на финала, за да могат да се докоснат до най-големите награди, но и да преживеят последните емоции. Под прожектори и с много адреналин ще се проведат заключителните борби и ще излъчим победителите, а наградите за първите 4 места са колело, ученически пособия, раници, купи и медали. Имаме и утешителна награда. Тегли се томбола, а наградата е спортно колело."
Според организатора на фестивала изявата на сцената и запознанствата между самите деца са изключително важни за тяхното по-нататъшно развитие.
"Работим с най-интересната възрастова група. Това са деца, които още нямат лоши мисли и нечестни постъпки. Те играят открито. В повечето случаи пречат някои от родителите, със своите амбиции, но ние вече имаме опит и се стараем всичко да мине по най-добрия начин. И вярвайте ми, това, което се случва в тези няколко дни в Босилеград, остава дълбоко в съзнанието на всяко дете. И когато те отрастат, или станат професионалисти във своите области, винаги си спомнят за това чудесно посещение до Босилеград" – казва с увереност Александър Димитров, председателят на Сдружение "ГЛАС" и организатор на Детския Великденски фестивал, който тази година продължава до 22 април.
Снимки: Снимки: festival-bosilegrad.info, glaspress.rs, БТА
Фондация "Единство" – Кочани изпрати отворено писмо до ключови български институции. В него се изказва благодарност за подкрепата и хуманитарната помощ, предоставена от България след трагедията от пожара в дискотеката в Кочани. Изтъква се и приносът при..
"Тясното тълкуване на понятието "българи-гагаузи", наложено в практиката от Министерството на правосъдието, възпрепятства възстановяването на българското гражданство на гагаузите в Украйна и Молдова. Масово се отказва издаването на българско..
Със Света литургия на български език православната ни църква в Люксембург отпразнува Гергьовден. Десетки българи се събраха в храма "Свети Николай", за да присъстват на празничната служба, водена от отец Стоян Бербатов. "Този..
Делят ни 10 часа от България, но сънародниците ни на Западния бряг на САЩ милеят за всичко българско и родно, сподели пред Радио България Мария..