Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Tараклийският университет вече официално е поделение на Русенския

Снимка: Facebook/uni.ruse

Тараклийският държавен университет "Григорий Цамблак" в молдовския град Тараклия официално стана поделение на Русенския университет "Ангел Кънчев", съобщиха от българския ВУЗ. Така се финализира дългогодишен процес за осигуряване на българско висше образование в района с компактна българска общност в Молдова.



В поделението ще се обучават безплатно в редовна форма студенти с български произход по Постановление 103 на МС с осигурена месечна стипендия и граждани на Молдова, които ще бъдат финансирани от Министерството на образованието и изследванията на Молдова за обучение в четирите бакалавърски специалности, които са продължение на съществуващите бакалавърски програми в Тараклийския държавен университет.

Първата учебна година в поделението започва през септември 2025 г.


Програмата за развитие включва провеждане на подготвителни курсове по български език, обновяване на материалната база и ремонт на студентското общежитие.

Поделението на Русенския университет в Тараклия предлага обучение в седем специалности:
традиционни програми като "Предучилищна и начална училищна педагогика", "Педагогика на обучението по музика", "Български език и история" и "Български език и чужд език", както и нови направления в "Бизнес мениджмънт", "Компютърни науки" и "Земеделска и автотранспортна техника".



Поделението на Русенския университет в Модова има амбицията да се утвърди като важен образователен и културен център, който ще съдейства за запазване на българското самосъзнание и образование на местната младеж, ще допринесе за развитието на район Тараклия и за устойчивото сътрудничество между България и Молдова в областта на образованието.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Облачна и дъждовна неделя, на места с гръмотевици

През нощта на много места ще е с превалявания. В източната половина от страната и северозападните райони валежите ще са временно интензивни и придружени с гръмотевици. Минималните температури ще бъдат между 7° и 12° , в София – около 8°. В неделя ще..

публикувано на 26.04.25 в 17:50
Стопкадър БНТ

Българчета, получили първо причастие от папата, почитат паметта му

Младежи католици от цялата страна се събраха в храма "Св. Франциск от Азизи" в село Белозем, община Раковски, за да се включат онлайн в изпращането на Светия отец папа Франциск към небесния му дом. Част от децата, получили първо причастие от папата..

публикувано на 26.04.25 в 13:47
Премиерът Желязков на преден план вляво

Премиерът Желязков и българската делегация пристигнаха във Ватикана

Българската делегация, водена от премиера Росен Желязков пристигна във Ватикана, където тя ще присъства на траурната церемония по погребението на папа Франциск. Преди началото на церемонията премиерът Желязков лично ще изкаже съболезнования пред бившия..

публикувано на 26.04.25 в 11:52