През 1992 година едно дете от Грузия събира целия си живот в малка черна платнена торбичка, за да избяга от ужаса на бомбите…Войната през очите му – най-страшните спомени, които бележат целия живот описва в автобиографичната си книга "Черната платнена торбичка" грузинката Екатерина Кварацхелия. Тя е едва 13-годишна по времето на гражданската война в Грузия от 1991-1993 година. Налага й се да порасне много бързо и да се грижи за по-малката си шестгодишна тогава сестра София. Двете се измъкват на косъм от бомбардировките в родния им град Сухуми. Пътят ги води първо в столицата Тбилиси, а оттам към България през 1993-а. Вече близо 30 години Катя живее във Варна, където завършва висшето си образование в Икономическия университет в морската ни столица. Днес е успешна бизнес дама, разпределя времето си между ръководените от нея частни фирми, преводите от и на грузински език и грижите за трите си деца. Казва, че книгата ѝ е разказ за дългия път от ада на войната в Грузия към новия дом, към новия живот в България.
Аналогията между събитията днес в Украйна и историята на Грузия е неизбежна:
"Сестра ми помни всичко от тази война, независимо че беше само на 6 години. Когато реших да довърша книгата, понеже не се занимавам с изкуство, докато тя е в тази сфера, я помолих да нарисува няколко сцени в нея с молив. Чудех се дали трябва да ѝ разкажа за времето в бункера, или на летището, но тя ми каза, че също ги помни. Сцената, в която сме на летището е най-тежка за всички ни, затова тя ми каза, че чисто емоционално, не може да я нарисува. Тогава помолихме една художничка от Търговище, която нарисува описаното с нашите думи."
Работата като преводач среща Екатерина Кварацхелия с много нейни сънародници в България, някои от които също дошли тук вследствие на войната в родината им. Имат дори собствена медия – грузинско радио в Благоевград, където Катя е гостувала за интервю по повод книгата си.
Грузинката се надява, че историята ѝ ще достигне до много хора. Иска младите, въпреки дигиталния свят, в който живеят, да знаят, че около тях има хора, живели на места с реална заплаха за живота им. Признава, че 90% от тиража успява да подари лично на желаещите да я прочетат. Във всяко копие тя оставя едно и също послание към читателя – "С пожелание за мир!", тъй като знае, че тази благословия не е даденост.
Снимки: БНР Варна, личен архивВъв вторник, 15 април, над страната ще преобладава облачно време и на места в Западна България ще превалява. Ще духа слаб изток-югоизточен вятър, в Източна България – умерен. Минималните температури ще бъдат между 5° и 10°, в София – около 7°, а..
Тараклийският държавен университет "Григорий Цамблак" в молдовския град Тараклия официално стана поделение на Русенския университет "Ангел Кънчев", съобщиха от българския ВУЗ. Така се финализира дългогодишен процес за осигуряване на българско..
Ангел Русев по невероятен начин спечели пета поредна европейска титла на Шампионата на Стария континент в Молдова след изключително драматичен развой на надпреварата при 55-килограмовите. 23-годишният българин направи само по един успешен..
В брой 47 на предаването слушайте: Западно- и средноевропейският митрополит Антоний за работата сред българските общности зад граница и..
С премиера Росен Желязков обсъдихме плана на ЕС за нова стратегия за Черно море, която Еврокомисията ще представи скоро. Това съобщи комисарят по..
Млади изследователи постигнаха впечатляващо научно откритие в областта на клетъчната биология. Български екип публикува научна статия, в която проследява..