Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Белослав, където се ражда стъклото – традицията, музеят и живото изкуство

Снимка: Венета Николова
Чуй новината! Чуй новината:

Единственият в България Музей на стъклото се намира в град Белослав, на брега на един от ръкавите на Варненското езеро. Именно на това място, през 1893 г., братя Мушалан поставят основите на българското стъкларство, създавайки първата стъкларска фабрика, която поддържа вековна традиция до днес. Тук се изработват изящни декоративни фигурки и изделия, а демонстрациите на живо – от ръчно духане на стъкло до използването на модерна фотоволтаична система – превръщат целия процес в истинско изкуство. Изложбените зали към фабриката разкриват тънкостите в производството на белославското стъкло чрез любопитни експонати. За една от най-посещаваните туристически атракции в региона разговаряме със собственика на завода и прилежащия към него Музей на стъклото Данко Калчев:

Демонстрация на живо в производствения цех

"Решихме, след като беше съборен големият завод - Майка,  да създадем тук една обществена колекция, за да могат хората да видят какво се е градило в тези 132 години и в същото време да могат децата най-вече на място да видят как се изработва стъклото като използваме слънчева енергия. През лятото, с помощта на нашата фотоволтаична система и акумулатори, ние работим с отпадъчно стъкло, създавайки уникални фигурки."

Икони от стъкло
През соца заводът в Белослав изнасяше стъклени изделия за пазари по целия свят. През 1997 г. фабриката е приватизирана. В прилежащия музей се запознаваме с впечатляваща колекция стъклени творби, произведени във фабриката от основаването й до днес: 

"Любопитно е, че хората могат да видят фаровите стъкла за автомобилите "Лада" – разказва Данко Калчев. – А също люковете на пералня "Перла № 5" (произвеждани у нас в миналото – бел.ред.). Могат да видят двуцветните гравирани кристали, или известните автоматично произвеждани чаши за веригата заведения "Балкантурист" в България."

Стъклената пещ

Създаването на стъклените фигурки се демонстрира на живо от двама местни занаятчии – истински спектакъл, който предизвиква възторжените възклицания и аплодисменти на публиката. Можете да влезете с предпазна каска в т.нар. "стъклена пещера” – стъкларската пещ, където се е произвеждала стъклената маса чрез претопяване на кварц и пясък. А после да разгледате красивата "стъклена река", по която се е стичало стъклото. Децата пък могат да се пробват сами да декорират флаконче, което да си отнесат у дома за спомен.

Стъклената река

Интерес буди историята на стъкларството по нашите земи. Твърди се че стъклото е било познато от местното население още в древността, когато египетски търговски кораби са стигали до бреговете на Черно море, пренасяйки на борда си стъклени флакончета. Но първото промишлено стъкларско производство у нас започва именно в Белослав в края на 19-и век, твърди Данко Калчев и допълва:

"Първите 20-30 години тук основно са работили чужденци, идващи от стъкларски заводи в чужбина. Те пренасят този занаят в България и вече след 1920-25-а година българи започват да се качват на тезгяха и да работят заедно с чуждестранните майстори – стъклари. Преди това у нас е имало няколко малки опита за производство преди всичко на стъклени мускалчета, но реалната история за развитието на българското стъкло започва именно от град Белослав" – казва в заключение Данко Калчев.

Музеят се намира в непосредствена близост до още една туристическа атракция – последната българска подводница "Слава", превърната в музей.

В района можете да посетите също и природното чудо "Побитите камъни", както и уникалния Музей на мозайките в отстоящия на 12 км град Девня.

Вижте също:


Снимки: Венета Николова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Римският Одеон на Пловдив е най-новият градски туристически обект

Одеона на Филипопол е отправна точка за нови туристически маршрути в Пловдив. Това заяви министърът на туризма Евтим  Милошев, който посети реставрирания обект в центъра на града. Античната  забележителност е част от древния форумен комплекс и официално..

публикувано на 07.12.24 в 16:29
Снимка: Посетителски център за рибарство и морско дело в Поморие

Старите рибарски мрежи и лодки на Поморие вече са прибрани в музей

В наши дни в пристанището на Поморие са пуснали котва предимно яхти, а старите дървени рибарски лодки са заменени с модерни, снабдени с мощен двигател съдове. Традиционният поминък на черноморското ни градче, свързан с риболова е напът да изчезне,..

публикувано на 05.12.24 в 13:35
Марияна Димова и нейните сурвачки

Греяно вино, сурвачки и виенско колело - духът на Коледа в София

Кой казва, че българите сме намръщени и черногледи хора? Разходете се из софийските коледни базари и ще останете с коренно различно впечатление. Празничните украси, музиката, въртележките и сергиите, преливащи от лакомства иръчно изработени..

публикувано на 03.12.24 в 10:40