Слушайте!
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български учени създадоха нов метод за проследяване на хромозомите

Снимка: БАН

Млади изследователи постигнаха впечатляващо научно откритие в областта на клетъчната биология. Български екип публикува научна статия, в която проследява човешките хромозоми по време на митоза, което досега се смяташе за невъзможно

Научният труд, озаглавен Supra-second tracking and live-cell karyotyping reveal principles of mitotic chromosome dynamics ("Свръхсекундно проследяване на кариотипирането (подреждането на хромозомите) на живи клетки разкрива принципите на динамика при разделянето на хромозомите"), не само привлече вниманието на едно от най-реномираните и влиятелни издания Nature Cell Biology, а е поставен на корицата на изданието, съобщиха от Българската академия на науките и Министерството на образованието.

Новият метод, наречен FAST CHIMP (Facilitated Segmentation and Tracking of Chromosomes in Mitosis Pipeline), използва комбинация от супер-резолюционна микроскопия и дълбоко машинно проследяване, като осигурява безпрецедентна точност при наблюдение на бързо преподреждащите се хромозоми в реално време.

Първи автор на статията е докторантът Румен Стаматов, завършил магистър в университета "Дюк" и бакалавър в Университета на Пенсилвания. Научен ръководител е доц. Стойно Стойнов. В проекта участват постдокторантът Соня Узунова от Института по молекулярна биология и студентите от Софийския университет Йоана Кичева, Тавиан Благоев и Мария Карабоева. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Хирургията в България е на високо ниво

ХХ-ата Международна конференция на Българската асоциация на хирурзите, гастроентеролозите и онколозите (БАХГО) събра в София видни специалисти в областта на хирургичната онкология и гастроентерология. Във форума взе участие и френският хирург..

публикувано на 10.05.25 в 16:35

Бургаски ученици с виртуален морски робот срещу отпадъците

Ученици от Бургас обединиха интереса си към технологиите и опазването на природата, създавайки дигитална игра, в която  симпатичен морски робот събира пластмасови и хартиени отпадъци от виртуалното море , преодолявайки вълни от замърсяване и..

публикувано на 10.05.25 в 09:25

"София Тех парк" е домакин на национален турнир по скоростно редене на Куба на Рубик

В интерактивния център за наука и технологии на "София Тех Парк" - "ТехноМеджикЛенд", на 10 и 11 май ще се проведе състезание по скоростно редене на Куба на Рубик. Събитието е част от официалния календар на Световната куб асоциация и се организира от..

публикувано на 10.05.25 в 06:30