Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Папа Франциск се появи вчера с омофор от България

Снимка: Gregorio Borgia/AP

На последния си Великден папа Франциск се появи пред вярващите с омофор, получен като дар при посещението си у нас през 2019 г.

Омофор произлиза от гръцката дума за "покров", "покривало" и е част от епископското или папското облекло. Той представлява широка лента с изображения на кръстове, която се спуска от двете страни на гърдите.

В България главата на Римокатолическата църква се срещна с българския патриарх Неофит, с президента Румен Радев и посети Народното събрание. На следващия ден папа Франциск отиде в град Раковски, където има голяма католическа общност и даде първо причастие на 250 български деца. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Илие Боложан

По съседски: Събития с балкански адрес

Румъния продължава политиката за плавно свиване на бюджетния дефицит Румъния трябва да завърши годината с бюджетен дефицит от 8,4% при 9,3 на сто в края на 2024 г. Това е договорено с ЕС, съобщи премиерът Илие Боложан. При посещението си в..

публикувано на 26.09.25 в 10:15
Пристанище Оряхово

Силният вятър спря движението на ферибота Оряхово - Бекет

На граничния пункт Оряхово към Румъния, поради лоши метеорологични условия, бе спряна работата на фериботната платформа, обслужваща връзката Оряхово-Бекет между двата бряга на река Дунав . Движението на останалите гранични пунктове с Румъния протича..

публикувано на 26.09.25 в 09:59

Музей представя 3D модел на птицата додо в Нощта на учените

Националният природонаучен музей при БАН кани посетителите за Нощта на учените. На 26 септември от 17,30 ч. във фоайето на бул. "Цар Освободител" 1 проф. Златозар Боев ще представи най-новия експонат в отдел "Гръбначни животни" на музея – 3D модел..

публикувано на 26.09.25 в 07:00