Обществено-политическите процеси сред българските общности в Албания и Косово от началото на 19-и век до днес и влиянието, което те оказват върху демографското развитие и териториално разпределение на сънародниците ни по тези земи – това проследява в най-новата си научна разработка изследователят от БАН д-р Спас Ташев. Особен акцент е поставен върху периода 1944-1990 г., който досега въобще не е изследван в българската наука, научаваме от прессъобщението на Изпълнителната агенция за българите в чужбина, която организира отпечатването и представянето на книгата.
На премиерата на "Българските общности в Албания и Косово. Обществено-политически процеси и демографски последици (1913-2024)" са поканени да присъстват представители на тези общности, както и студенти от техните среди, учещи в български университети по ПМС 103, изследователи. Очаква се събитието да уважи и вицепрезидентът Илияна Йотова.
"На 23 април, в Българския културен център на ул. "Веслец" 13, ще бъде представен официално трудът на д-р Спас Ташев, като книгата е част от издателската програма на Агенцията – уточнява Лили Спасова, главен експерт в ИАБЧ. – Самият Спас Ташев определя труда си за насочен към политици, дипломати и държавници, но според мен книгата би била интересна и полезна за всеки, който иска да научи повече за тази историческа общност в Албания и Косово. В нея има много публикувани документи и любопитна статистика, включително до 2023г. Написана е изключително увлекателно дори за човек, който не е историк, като мен."
Д-р Спас Ташев е специалист по въпросите на миграцията и българите в чужбина. Завършил е Дипломатическия институт при МВнР, УНСС и Тракийския университет. Основател е и пръв директор на Културно-информационния център на Република България в Скопие. В периода 1998–2002 г. е заместник-председател на Държавната агенция за българите в чужбина. Доктор е по статистика и демография в БАН и преподавател в Югозападен университет "Неофит Рилски" в Благоевград.
Още по темата:
Семинар за преподаватели от български неделни училища зад граница се организира от 12 до 14 април в Ларнака, Кипър. Педагозите ще дискутират по темата „Методи и похвати за изучаване на български език като чужд за деца и ученици от предучилищна група..
Етнографската стая "Народна къща" в укринското село Табаки, Болградска община, кани жителите на населеното място да се включат в пресъздаването на българския народен обичай Лазаруване, предаде БТА. Според информация от Общината, обредното..
Филиалът на Русенския университет "Ангел Кънчев" в Тараклия провежда първата си информационна кампания сред кандидат-студентите от Тараклия, Гагаузия и Кишинев. Специално за кампанията, която продължава от 8 до 11 април, в Молдова се намират..
В Брюксел ще "отпразнуват" българските букви. На 24 май – в Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост, в белгийската столица..