Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар - 3 май 2025 г.

На 3 май Православната църква чества паметта на светите мъченици Тимотей и Мавра, пострадали за вярата си по време на гоненията на император Диоклециан (284 – 305 г.).

Свети Тимотей произхождал от село Перапей (египетската Тиваида), син на свещеник на име Пиколпос. Бил четец в църковния клир, както и пазител и преписвач на богослужебни книги, които по заповед на управителя на Тиваиди Ариан били конфискувани и изгаряни.

Свети Тимотей отказал да предаде книгите и за това бил подложен на ужасни мъчения. Той смело понасял болката и благодарял на Бога за възможността да страда за Него. Страданията на свети Тимотей били толкова тежки, че самите палачи започнали да молят владетеля да облекчи мъченията.

Ариан разбрал, че Тимотей има млада жена на име Мавра, за която се е оженил само преди 20 дни и заповядал да я доведат, като се надявал, че твърдостта на мъченика ще се разклати. Но свети Тимотей убедил жена си да не се страхува от мъченията и да отиде с него на подвиг. Света Мавра отговорила: "Готова съм да умра с теб" и смело се изповядала като християнка.

Ариан заповяда да хвърлят света Мавра във врящ котел, но тя не почувствала болка и останала невредима. Накрая, след дълги мъчения, Ариан заповядал мъчениците да бъдат разпнати. Девет дни висели на кръстове един срещу друг. На десетия ден светиите предали душите си на Господа. Това станало през 286 г. Впоследствие паметта на светите мъченици Тимотей и Мавра започнала тържествено да се чества в Константинопол и в тяхна чест бил построен храм.

В този ден възпоменаваме и свети мъченик Ахмед, както и преподобни Петър, епископ Аргоски чудотворец, живял в IX и началото на Х век.

Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".

По публикацията работи: Красимир Мартинов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Иван Мърквичка,

Църковен календар - Велики четвъртък

Посланието е вярващите да се замислят дали и те не разпъват Христос чрез страстите и греховете си. Първо се пее тропарът "Егда славнии ученици..." и веднага след него се чете първото от равномерно разположените между отделните части на..

публикувано на 17.04.25 в 06:00

100 години от най-бруталния терористичен акт в българската история

Атентатът в катедралния храм "Света Неделя" на 16 април 1925 година е най-гибелният терористичен акт в историята на България. По своята бруталност и преднамереност – на Велики четвъртък, няма аналог. В Страстната седмица преди век в..

публикувано на 16.04.25 в 06:30

Църковен календар - Велика сряда

На 16 април тази година отбелязваме Велика сряда. В този ден Църквата възпоменава помазването на Господ Иисус Христос с миро от жената-блудница, както и свикването на юдейския Синедрион за осъждане на Господа и замисъла на Юда да предаде..

публикувано на 16.04.25 в 06:00