Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Родопите до глобалната сцена – село Левочево като хъб за дигитални номади

Виктор Кузманов
Снимка: личен архив

Дигиталното номадство се превръща във феномен на път да преобърне представите ни за работа и начин на живот. В това отношение страната ни предлага палитра от красиви и спокойни локации за дистанционна работа. Живописното селце Левочево е една от тях. Тук, сред дивата природа на Родопите, Виктор Кузманов реализира своята мечта – да превърне стара забравена къща в хъб за дигитални номади. Признава, че от дете е силно привързан към Левочево, селото на дядо му. Именно на това място той прекарва най-щастливите моменти от детството си. Дълги години живее във Виена, там завършва висшето си образование и работи в сферата на бизнеса, но решава да се прибере в България заради приятелите и усещането за дом и родина.

"Цялата идея с този проект започна с началото на Covid, когато всички започнахме да работим отдалечено и аз си казах: "Сега е вече краен момент да дойда да си оправя къщата в Левочево". И докато се занимавах с майстори, живях в съседното село Момчиловци, където ми дойде идеята да създам голяма къща за споделено живеене и работа.


Интересното е, че всеки път се заглеждах в една стара къща в Левочево и се чудих защо е празна. На един семинар случайно се запознах с едно момиче, което се оказа дъщерята на собствениците. От нея разбрах, че къщата е построена за хотел от баща й. Тя ме свърза с родителите си, отидох, влязох в къщата и видях тази гледка от терасата, на фона на която цялото ми детство е минало и която разкрива необятната шир на Родопите. Тогава си казах: "Това е мястото". Собствениците искаха да я продават, но нямах възможност да я купя и се разбрахме да я взема под наем" – разказва Виктор Кузманов.


Две години по-късно някогашното обезлюдено село се събужда за нов живот. В Левочево пристигат дигитални номади от Европа, САЩ и Азия. Тук те разполагат с всичко необходимо, в т.ч. и с високоскоростен интернет, за да работят на спокойствие и да споделят ежедневието си сред тишина, кристален въздух и непокътната природа.


"Хората, които идват са с всякакви професии -  писатели, архитекти, фотографи и най-често – IT специалисти. В повечето случаи идват екипи от фирми – до 20 човека, защото къщата ни е за 20 човека. Те остават за 4-5 дена и сплотяват колектива, като работят и живеят заедно. На място им предлагаме интересни преживявания, като например курс по родопски език, воден от Веси Бабаджанкова – професионален актьор в Родопския драматичен театър. Правим и курсове по гайда и народни песни, разходки в планината, преходи с планински водачи, оффроуд приключения или пък "търсене на съкровище" – скриваме едно барбекю в гората и накрая раздаваме награди."


Виктор планира да осъществи първата си инициатива с кауза – създаване на беседка до един от параклисите на село Левочево, където ежегодно се провежда селският събор. Вече е осигурил спонсори и двама дърводелци, но разчита най-вече на ентусиазма на доброволците – дигиталните номади от Левочево, които нямат търпение да подкрепят каузата му. "Имаме прекрасна природа и дадености, но държавата не популяризира страната ни като дестинация за дигитални номади", казва Виктор и добавя:


"Реално това е и нашата следваща стъпка в Левочево. Ние виждаме, че това нещо работи. Виждаме, че хората изключително много харесват нашата природа. Решихме да направим една по-голяма крачка и да започнем да работим в цяла България и да популяризираме тимбилдинг туризма за хората, които идват, за да работят и преживяват заедно "– каза в заключение Виктор Кузманов.

Вижте още :

Снимки: архив на Виктор Кузманов





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Паркът "Мини България" доближава паметниците до обозрими мащаби

Парк "Мини България" е необичайно място за туристическа обиколка. Тук сякаш като на длан си дават среща най-важните забележителности от историята, архитектурата, духовната култура и природните забележителности на България. Човек идва, за да погледне..

публикувано на 27.04.25 в 09:10

Виненият туризъм в България има потенциал като този във Франция, Италия и Испания

Анелия Христова - сертифициран винен експерт и екскурзовод, член на Българската асоциация на винените професионалисти, заяви пред БТА необходимостта да се представят и показват повече местните български сортове . В тази връзка важна част от..

публикувано на 27.04.25 в 08:55

Белослав, където се ражда стъклото – традицията, музеят и живото изкуство

Единственият в България Музей на стъклото се намира в град Белослав, на брега на един от ръкавите на Варненското езеро. Именно на това място, през 1893 г., братя Мушалан поставят основите на българското стъкларство, създавайки първата стъкларска..

публикувано на 22.04.25 в 09:25