Тази вечер фасадата на Националния дворец на културата в София ще бъде осветена в синьо в знак на солидарност с болните от пулмонална хипертония. Към световната инициативата, която насочва погледа към това тежко и често трудно диагностицирано заболяване, ще се присъединят Пловдив и Бургас.
"Пулмоналната хипертония е невидимата болест, която те оставя без дъх. Животът с нея превръща най-елементарните задачи в истинско предизвикателство – изкачването на стълби или вземането на предмет може да изчерпа напълно силите ти. Пациентите трябва непрекъснато да се адаптират към променящата се нова нормалност и зависят от кислородни концентратори и скъпоструваща поддържаща терапия", казва Наталия Маева, председател на Българското общество на пациентите с пулмонална хипертония.
Организацията настоява за незабавно решаване на административните пречки, блокиращи отпускането на кислородни апарати за домашна употреба. Освен това достъпът до белодробни трансплантации продължава да не бъде уреден, тъй като няма сключени договори с европейски клиники, които извършват животоспасяващите операции.
В България с болестта живеят около 500 души.
Вестта за кървавия атентат в православната църква "Св. пророк Илия" в предградията на Дамаск, извършен на 22 юни 2025 г., разтърси православната общност в България и предизвика остри реакции срещу насилието към мирни религиозни общности в Сирия. По този..
На 24 и 25 юни вицепрезидентът Илияна Йотова ще бъде в Краков, Полша, по покана на Ягелонския университет – един от най-старите университети в Европа, създаден през 1364 г. Вицепрезидентът ще бъде гост на церемония по случай 50 години от удостояването с..
През нощта ще е ясно и почти тихо. Утре отново ще бъде слънчево, след обяд в низините - горещо. Ще духа слаб вятър от запад-северозапад. Температурите ще се повишат още и максималните ще са между 32° и 37°, за София - около 32°. В планините ще..
България е държавата с най-ниски цени на основните горива – бензин и дизел, в Европейския съюз, сочи статистиката. С очакваното приемане на единната..
Комисията за защита на конкуренцията е започнала секторен анализ на пазара на храните. След извършените проверки на НАП, КЗП и КЗК в над 300 обекта..
Бившият зам.-министър на финансите Георги Клисурски от "Продължаваме Промяната" обяви, че напуска ПП. В публикация във Facebook Клисурски написа:..