На 8 май честваме паметта на свети апостол и евангелист Йоан Богослов и на преподобни Арсений Велики.
Успението на свети апостол и евангелист Йоан Богослов, възлюбен Христов ученик и довереник, се празнува на 26 септември, а на 8 май се споменава честният прах, целебно изхождащ от гроба му.
Когато свети Йоан Богослов доживял 100-годишна възраст, след като много се потрудил за благовестието Христово, заедно със седем свои ученици отишъл в град Ефес и им заповядал да изкопаят кръстообразен гроб, в който се подготвил да умре, като легнал в него още жив, четем в житието му.
Християните, живеещи в Ефес, след смъртта на апостола разкопали гроба му, но не намерили тялото. Като оплакали честната му кончина, те се върнали в града, а след това често идвали на гроба на апостола и възнасяли усърдни молитви към Бога, като призовавали свети Йоан Богослов за помощ и ходатайство пред Бога.
При това всяка година, в този месец и на този ден, от гроба излизал много ситен прашец, който извършвал изцеления. Вярващите събирали този прашец и лекували различни недъзи и болести. Затова станало обичай, освен на 26 септември, и на този ден да възхваляват този велик Божий угодник, възлюбен от Бога, повече от всички.
Служението на Любовта е целият житейски път на апостол Йоан Богослов, всичките му писания са пропити с любов и затова е наричан Апостол на любовта.
В писанията му основна идея е, че Бог по Своята същност е Любов (1 Йоан 4:8), че Божията любов към човека е неизразима и постоянно увещава към взаимна любов.
Свети Арсений Велики е роден в 354 г. в Рим, в благочестиво християнско семейство. Получил добро образование, изучил трудовете на всички ритори и философи, но изоставил суетния живот и се посветил на Бога, като станал духовник в една от римските църкви.
Император Теодосий (379 – 395) чул за образованието и благочестието на дякон Арсений и му поверил образованието на синовете си. Но почитта, с която бил обграден, тежала на духа му, на стремежа му да служи на Бога, в тишината на монашеския живот. Преподобни Арсений тайно напуснал двореца и отплавал за Александрия, откъдето се оттеглил в пустинята.
Преподобният Арсений живял в уединена килия, приел подвига на мълчанието, и ходел на църква само в неделя и на празници, без да разговаря с никого, все повече потъвайки в божественото си съзерцание.
Често казвал: "Много пъти съжалявах за думите, които изричаха устните ми, но никога не съжалих за мълчанието си".
Великият аскет прекарал 50 години в пост и молитва.
Починал в Господа на 95-годишна възраст през 449 г. или в нач. на 450 г., спечелвайки си прозвището "Велики".
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
Личните истории на Елица Стефанова, Мариана Николова и Савина Панайотова свидетелстват как се поддържа жива православната вяра в инославна среда, а французинът Никола Каплен разкрива какво привлича католиците към Православието. От..
На 25 април Светата ни Църква отбелязва Светли петък. Този ден от Светлата седмица е посветен на възпоменаването на иконата на Божията майка "Живоприемни източник". На Светли петък след литургията се извършва водосвет пред иконата на..
На 24 април отбелязваме Светли четвъртък - специален ден от Великденската седмица , който има дълбоки корени в историята на Църквата. Това е време, когато вярващите си припомнят събитията, свързани с Възкресение Христово и споделят радостта, която..
На 7 май Православната църква отбелязва паметта на св. мчк Акакий и св. Авив, еп. Некрески. Свети мъченик Акакий е роден в..