На 9 май отбелязваме Пренасяне мощите на един от най-почитаните християнски светци - св. Николай Мирликийски Чудотворец.
На тази дата възпоменаваме и Събор на св. Новоселски мъченици. Това са светите свещеномъченици, преподобномъченици и мъченици от манастира "Света Троица" в Ново село, Ловчанска епархия, пострадали от турците на 9 май 1876 г. и канонизирани от Българската православна църква на 3 април 2011 г.
Свещениците Никола Барбулов и Георги Дългодрейски, монахините Сусана Сомлева, София Павкова, Елисавета Злийска, Ефросиния Мофтиева, Христина, Калиста и Катерина, Сусана Чорбаджиева загинали мъченически по време на турското клане на 9 май 1876 г. в манастира при град Априлци.
Те, заедно с жертвите от Баташкото клане, по решение на Светия синод на БПЦ-БП, са канонизирани за светци на 3 април 2011 г.
Светите им мощи днес се намират в Новоселския манастир.
Мощите на св. Николай, епископ на гр. Мир в областта Ликия, се съхранявали в храм в престолния град на светителя.
През 1087 г. италиански търговци отишли в Антиохия за търговия и на връщане откраднали мощите на свети Николай и ги пренесли в Италия. Разбрали, че в църквата, където почивал светителят, има само четирима монаси-пазители. 47 въоръжени мъже нахлули в църквата "Свети Николай". Нищо неподозиращи, монасите им показали гроба на светеца, където според обичая чужденци били помазвани с миро от мощите му. Италианците предложили на монасите подкуп, но те отказали златото и чужденците ги вързали. Разбили плочата, под която се намирал гробът с мощите и намерили саркофага пълен с благоуханно свето миро.
Това се случило на 20 април 1087 г.
Освободените монаси съобщили на града тъжната вест за кражбата на мощите. Гражданите на Мир се завтекли към брега, но било твърде късно.
На 8 май корабите пристигнали в Бари.
На следващия ден, 9 май, мощите на Чудотвореца били тържествено пренесени в църквата "Свети Стефан", разположена близо до морето. Събитието било съпроводено с множество чудотворни изцеления на болни, което още повече усилило благоговението към великия Божий угодник. Година по-късно е построена църква на името на свети Николай и осветена от папа Урбан II.
Установен бил специален празник за пренасянето на мощите на свети Николай, който първоначално се чествал само от жителите на Бари.
Бари е един от най-посещаваните от православни поклонници градове в света. През 1913 – 1918 г. там е построено Руското подворие, по решение на последния руски цар Николай II. Църквата е била национализирана през 1937 г. по заповед на Бенито Мусолини и предадена на кметството на град Бари. Но през 2008 г. италианските власти връщат безвъзмездно религиозния комплекс около храма "Св. Николай Чудотворец" на Русия.
На 9 май отбелязваме паметта и на св. пророк Исаия и св. мъченик Христофор.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
В днешната неделя след Пасха, 4 май, Църквата чества светите жени мироносици , които присъствали при разпятието и погребението на Спасителя. Рано на третия ден жените мироносици тръгнали с благовонни масла, за да помажат тялото Христово и първи..
На 3 май Православната църква чества паметта на светите мъченици Тимотей и Мавра , пострадали за вярата си по време на гоненията на император Диоклециан (284 – 305 г.). Свети Тимотей произхождал от село Перапей (египетската Тиваида), син..
Тази вечер, в 18 часа, в двора на Голямата базилика в Плиска беше отслужен молебен, последван от празничен концерт, посветен на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 г. от създаването на българската азбука. Започват честванията..
На 8 май честваме паметта на свети апостол и евангелист Йоан Богослов и на преподобни Арсений Велики. Успението на свети апостол и..