Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българска делегация е в Атон за патронния празник на Зографския манастир

Зографският манастир в Атон
Снимка: БТА

Новоизбраният игумен на българския Зографски манастир в Света гора Гавриил беше издигнат от йеромонах до архимандрит на празника на Свети Георги. Това обяви главният секретар на Светия синод на Българската православна църква Мелнишкият епископ Герасим, който оглави богослуженията за празника на покровителя на манастира свети Георги. Архимандрит Гавриил ще бъде интронизиран като нов игумен на 11 май. 

Новоизбраният игумен архимандрит Гавриил (вдясно) и Мелнишкият епископ Герасим
Срещнахме разбиране от българската държава във всички области на държавния живот. Имаше трудности, както при вас, така и тук, но животът се подновява и възражда, обърна се епископ Гавриил към българската делегация по време на празничния обяд. Да ви напътства свети Георги, така че да водите добър социален път в държавата, пожела духовникът.

От името на българската делегация в Атон вицепремиерът Атанас Зафиров подари на новоизбрания игумен Гавриил архимандритски кръст. Преди церемонията имаше литийно шествие с чудотворната зографска икона на Св. Георги и денонощно бдение в храма на обителта. Песнопения изпълни хор "Св. Наум Охридски" от гр. София.



По време на визитата, освен среща с духовното ръководство на Света гора, българската делегация разгледа с голям интерес богатата библиотека на Зографския манастир, където се съхранява и оригинала на "История славяноболгарская" от Свети Паисий Хилендарски.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Натурализацията е най-честото основание за придобиване на българско гражданство

6581 са получилите българско гражданство за първите шест месеца на 2025 г., покзва отчетът на Комисията по българско гражданство към вицепрезидента Илияна Йотова. През м.г. по същото време новите български граждани са били 6542-ма. Ако тенденцията се..

публикувано на 09.09.25 в 12:30

NEET в България – защо все повече младежи избират да не работят и да не учат

Наричат ги NEET (Not in Education, Employment or Training) – млади хора между 16 и 29 години, които нито учат, нито работят, нито се обучават. Тази група расте в цяла Европа и е отразена и в доклади на Евростат. У нас обаче картината е още по-сложна..

публикувано на 09.09.25 в 09:05

Учение по спасяване при морски инцидент се провежда в Бургаския залив

Незабавна готовност за реакция на институциите при морски инцидент ще бъде разиграна по време на учение в Бургаския залив днес от 10:00 ч. Симулацията ще се проведе в пристанищен терминал Бургас-Изток, съобщават от Министерството на транспорта...

публикувано на 09.09.25 в 06:05