Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деня на Европа или Деня на победата чества българинът

Снимка: БГНЕС

Ден на Европа или Ден на победата? 8-ми или 9-ти май? Не че постоянно не се сблъскваме с обществено разделящи ни теми, а настоящата дата 9 май – победата над нацистка Германия през 1945 година във Втората световна война, също предизвиква дебати ежегодно.

Следва да отбележим, че дори и самият ден, на който следва да се отбелязва празникът, е обект на спор. В западните страни, участвали в победата над нацистка Германия, празникът се чества на 8 май, докато в постсъветското пространство по традиция той е отбелязван на 9 май.

Вилхелм Кайтел подписва капитулацията на Германия

Причината – часовата разлика, както и заради чиста формалност – капитулацията на Райха е подписана на два пъти, по настояване от съветска страна. На 9 май се отбелязва и Денят на Европа – на тази дата символично през 1950 година се подписва декларацията "Шуман", дала основите на Европейската общност за въглища и стомана, по-късно прераснала в днешния Европейски съюз.  

Иван Илчев

"9 май е една от датите, на която свършва Втората световна война, тъй като на 8 май е подписана капитулацията на Германия със западните държави, като при това подписване участва и съветски представител. На другия ден (9 май) е подписана на първо място от съветския представител. Но както войната не започва на 1 септември 1939 година, тогава тя започва само в Европа, по същия начин тя не завършва на 9 май 1945 година, а завършва по-късно след победата над Япония", дава историческия контекст историкът проф. Иван Илчев, бивш ректор на Софийския университет.

Андрей Пантев

"9 май носи съдбовния знак на една агресивна идеология, акция, поведение и репресия. Така че когато говорим за 9 май, не става дума за тържествен празник, а по-скоро за края на един мрачен период от европейската история. Когато Европа беше почти изцяло под скиптъра на Германския Райх и на Хитлеровата идея за обединена Европа", представя своя поглед над датата и проф. Андрей Пантев, историк, член-академик на Световната академия "Платон", както и бивш многогодишен народен представител.


И допълва: Спасението на Европа се дължи на една днес поругавана армия.

"Тя на 75% разчупи черепа на фашизма и доведе до установяването на един друг политически и обществен ред, който все пак беше спасителен за Европа. Ден на победата или Ден на Европа е тази дата? И двете. Защото победата на Червената армия създаде предпоставки за тази Европа вън от нацизма, вън от хитлеризма, със собствено управление, институции. Макар и някои от тях да останаха враждебни към тази страна, допринесла толкова много за разгрома на нацизма."


Проф. Иван Илчев обаче контрира: "Кой почита Деня на победата на 9 май освен Съветския съюз, сегашна Русия, и някои присъединили се в последно време, търсещи политическа изгода, страни?".

В крайна сметка обаче, подчертава бившият ректор на алма матер, това, че обществото се разделя и по тази тема, не е нещо негативно.

"В това, че българите се разделят, няма нищо лошо, това означава, че мислят. Ако мислят по един и същи начин, това вече е много опасно. Защо трябва да противопоставяме двете? Спокойно могат да си съществуват, да бъде и Ден на Европа, и Ден на победата."

А разделено ли е обществото по въпроса?

Елена

Според Елена, която срещаме в центъра на столицата, по-важен е Денят на Европа. Да, важен, но не толкова. "За мен 9 май е Денят на Европа. Но повече обичам преди това празниците. Като 6 май, Гергьовден – Деня на българската армия, на храбростта."

За Александър, работещ в IT сферата, датата обаче е "победа на комунизма".

"Ден на победата на комунизма, който трябва да спре. И все още не е приключил", отбелязва младият човек.

Недялко пък е пенсионер, работил дълги години в сферата на печата. За него празникът е колкото Ден на Европа, толкова и Ден на победата.


"Тази дата за мен е и за двете неща – и за Европа, и за освобождението от фашизма", споделя възгледите си той.

Но точно започнал да говори, бива прекъснат от съпругата си Светла:

"Мисля, че е ден на Европа, ден на фалиралия Хитлер, когото е победил Съюзът, Съветският съюз".

Васил пък е млад човек, учил в Съединените щати и прекарал зад Океана над 10 години. В момента има собствен бизнес в България. Той е категоричен:

Васил

"За мен 9 май категорично е Ден на Европа, не Ден на победата. След Втората световна война един от най-успешните мирни проекти е Европейският съюз."

Та какъв е изводът от импровизираното ни проучване? Колкото българи, толкова и мнения. И макар, без съмнение, всеки от нас да има мнение по всеки въпрос, нека си пожелаем – да намираме все повече поводи за обединение, а не за разединение.

Снимки: Иван Гергов, БНР, БТА, time.com, peoplesworld.org, Wikimedia Commons

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Почетохме 80-годишнината от победата над нацизма

Навършиха се 80 години от края на Втората световна война и победата над нацизма. Паметният ден беше отбелязан с поднасяне на венци и цветя пред Паметника на незнайния воин с участието на председателя на парламента Наталия Киселова, президента Румен..

публикувано на 09.05.25 в 15:34

Предстои поставянето на антидрон системи на българските летища

През следващите месеци започва инсталирането на антидрон системите на летищата. По време на днешния парламентарен контрол в Народното събрание, транспортният министър Гроздан Караджов съобщи, че от Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна..

публикувано на 09.05.25 в 14:23

С различни прояви в София се чества Деня на Европа и края на Втората световна война

С издигане на знамето на Европейския съюз пред сградата на президентската институция беше отбелязан Денят на Европа. На церемонията присъстваха президентът Румен Радев, председателят на парламента Наталия Киселова, вицепрезидентът Илияна..

публикувано на 09.05.25 в 13:16