Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Малко българско училище в Чикаго" отбелязва своята годишнина с редица вълнуващи събития

Снимка: Facebook/ Малко българско училище

Наситен с позитивни емоции, щастие и усмивки е настоящият месец май за възпитаниците на "Малко българско училище в Чикаго". Поводът са поредица събития, посветени на 15-годишнината му, която отбелязва през тази година. Сред тях се открояват прожекциите на филмите "Нищо не може да те спре", посветен на доброволчеството, и "Късче България", в който е разказана историята на училището. Продуцент и на двете документални заглавия е актьорът Николай Урумов. На 10 май е предвидена и гала вечеря за настоящите и бивши учители, съпътствана от ученически концерт. След тях на сцената ще се качат братята Александър и Константин Владигерови, както и певицата Мария Илиева.


Събитията, посветени на годишнината, продължават с домакинство на конкурса "Хубава си, татковино" – посочи в интервю за Радио България директорът на училището Живка Петрова:

"Аз съм изключително благодарна на почетния консул на България във Вашингтон госпожа Елка Русков, която ни покани да участваме. Изключително много подкрепям нейните инициативи и уважавам всичко, което тя прави – обясни г-жа Петрова и допълни: – Всичко това е адресирано към децата и възможността им да научат едно българско стихотворение и да се докоснат до нашата поезия. Конкурсът ще се проведе на 12 май и в него могат да участват деца от 4 години нагоре, защото знаем, че те запаметяват много бързо и имат желание да реализират запаметеното."


В същия ден децата ще получат и своите дипломи от програмата "Печат за двуезичност" лично от г-жа Русков.  

През 2017 г. щатът Илинойс добави българския език към списъка си с признати езици по програмата "Печат за двуезичност". Осъзнавайки важността и предимствата, които се дадоха за гимназистите от български произход, "Малко българско училище в Чикаго" незабавно внедри курс за подготовка и провеждане на изпита. Повече подробности за тази програма, ще откриете тук.  


Учениците, на които предстои да започнат своето следване, ще получат поредица стипендии на стойност от 1000 долара от "Асоциацията на българските професионалисти":

"Основател на асоциацията е нашият колега Любомир Крулев, който е финансист в управителния съвет на "Малко българско училище". Тя включва млади хора, реализирали се в различни области. Българската диаспора в САЩ е много различна от момента, в който пристигнах аз през 1999 година. Тогава всички работехме или в сферата на почистването и грижата за възрастни хора или на отглеждането на деца и никой не търсеше българи за работа в офис или някакъв бизнес. С течение на времето това се промени и лично аз виждам голямо бъдеще, защото децата, които се връщат при нас да доброволстват или да играят народни танци, са вече от новото поколение, родено от български професионалисти, реализирани тук."


Тази година училището осигурява 2000 долара, разделени на две стипендии, връчвани от "Асоциацията на българските професионалисти" и от Българо-американската полицейска асоциация. Асоциацията на професионалистите подпомага българските кандидат-студенти със съвети за мотивационните есета, които трябва да подготвят и се старае да разширява техния социален кръг, като веднъж месечно ги среща с различни нейни членове.


По време на лятното училище, което започва на 30 май, по-малките ученици ще научат повече за символите на България – знамето, герба и химна, за произхода на хляба и основите на българския фолклор. С една дума – всичко е подчинено на темата "България", но е поднесено в един по-забавен вариант. След края му предстои летен лагер в България, който госпожа Петрова и учениците очакват с нетърпение:

"Това ще бъде третият ни подобен лагер, но тазгодишният е специален, защото е подарък за годишнината ни. С 15 от учениците ще се срещнем в София на 11 юни в София, където ще прекараме три дни, а след това една седмица в Бургас. Организацията и средствата са осигурени от Националната художествена академия със съдействието на заместник ректора ѝ г-жа Йорданка Ананиева, бивш заместник-кмет на Бургас. В Бургас имаме богата и интересна програма – среща с ученици от училище "Кирил и Методий", с плувеца ни Цанко Цанков, уроци по ветроходство, плуване. Ще изразя специална благодарност при срещата ни с лидерите на община Бургас, че двата лагера досега помогнаха много за сплотяването на децата."


В края на разговора ни даваме възможност на директора на "Малко българско училище в Чикаго" да сподели нещо, което е пропуснала, но смята за важно: 

"Искам да благодаря на всички настоящи и бивши ученици и родители, на българската общност, която ни подкрепя изключително много и на вас, Българско национално радио, защото през всичките тези години вие излъчвате много обективни репортажи, харесвате българските неделни училища. Поздравявам ви за това и съм ви изключително благодарна!".


Снимки: Facebook/ Малко българско училище / Little Bulgarian School


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българската литература и книгоиздаване е сред акцентите на панаира на книгата  в Черна гора

На 19-ото издание на Международния панаир на книгата и образованието в Подгорица, което събира представители на литературната сцена от цяла Европа, България е достойно представена и посрещната като специален гост. Българският щанд, на който се..

публикувано на 08.05.25 в 14:29

Българите във Виена са поканени на литературно четене по случай 24 май

В навечерието на 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, Българският литературен кръжок във Виена организира литературно четене. "Всеки е добре дошъл да представи свои..

публикувано на 08.05.25 в 12:45

Личните успехи на българите в Ню Йорк изграждат образа на държавата ни в САЩ

Съединението прави силата – този национален девиз ще изпитат на 8 май с условностите на времето и огромното разстояние от родината българите в Голямата ябълка – Ню Йорк. От 19 часа местно време Генералното консулство на страната ни и NYC..

публикувано на 08.05.25 в 10:00