Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България не е спряла самолета със сръбския президент да прелети към Москва

Росен Желязков
Снимка: БТА

България не е имала основание да забрани самолетът на президента на Сърбия Александър Вучич да прелети над българското въздушно пространство, за да отиде в Москва за военния парад на 9 май. Това каза премиерът Росен Желязков в отговор на парламентарно питане. 

"Ние със страните, с които граничим, и със страни, с които сме в партньорски отношения, съюзни отношения и добросъседски отношения, няма никаква предпоставка да затваряме въздушното си пространство", заяви министър-председателят. 

"Президентът на Сърбия не е "персона нон граната" за България. В конкретния случай преценката е, че няма риск или опасност за националната сигурност, а въпросът дали на нас ни харесва или не кой къде отива, това е въпрос на субективно отношение", каза премиерът Росен Желязков.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България участва в Европейската среща за цифров суверенитет

В Берлин, Германия, днес се провежда Европейска среща на високо равнище за цифровия суверенитет, организирана от Германия и Франция. На 13 ноември 2025 г. Министерският съвет одобри присъединяването на България към Декларацията за европейски цифров..

публикувано на 18.11.25 в 06:00

Правителството одобри проекта на Бюджет-2026

Правителството одобри проекта на Закон за държавния бюджет на България за 2026 година, както и Актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2026-2028 г. Във връзка с въвеждането на еврото от 1 януари 2026 г. сметките са изготвени в..

публикувано на 13.11.25 в 16:20

Радев и Сиярто: Възстановяването на мира в Европа е възможно чрез дипломация

Перспективите на Европа за справяне с предизвикателствата, пред които е изправена, обсъди днес в президентската институция държавният глава Румен Радев с министъра на външните работи на Унгария Петер Сиярто. Унгарският външен министър е на..

публикувано на 13.11.25 в 16:13