Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската патриаршия отбелязва 72 години от възстановяването си

Снимка: Радио Видин

Българската православна църква отбеляза 72 години от възстановяването на Българската патриаршия с тържествена света литургия в Патриаршеския катедрален храм-паметник "Св. Александър Невски". След падането на Второто българско царство под османска власт, епархиите на Търновската патриаршия преминават към Константинополската патриаршия. Действията за възстановяването ѝ започват още през възрожденската епоха с учредяването през 1870 г. на Българската екзархия със седалище в Цариград, начело на която застава Видинският митрополит Антим I. Константинополската патриаршия обаче, която държи хегемонията над поместните православни църкви, в поробените от османците страни, ѝ налага схизма.


Със съдействието на сестрите православни църкви и най-вече на Руската православна църква схизмата е вдигната през 1945 г., а пълното възстановяване на Българската патриаршия става факт на 10 май с избирането на Пловдивския митрополит Кирил за патриарх Български и митрополит Софийски.

Едва през 1961 г., с посредничеството на Антиохийската патриаршия, на Руската и други сестри православни църкви, с поздравително писмо от 27 юли, с.г., Константинополската патриаршия на свой ред официално признава възобновената Българска Патриаршия и установява каноническо общение с нея.

По повод паметната годишнина, преди празничната литургия в Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски", Българският патриарх Даниил отбеляза пред журналисти:

Патриаршеското достойнство е високо достойнство за една поместна православна църква и факт e, че в хилядолетната история на Българската православна църква (БПЦ) три пъти се възстановява - тоест се утвърждава, след това е била закривана, след това отново се утвърждава, говори за зрелостта на БПЦ и за способността на народа да отстоява правата на своята патриаршия.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар – 19 юли 2025 г.

На 19 юли честваме паметта на преподобна Макрина и на преподобни Дий. Света Макрина е родена в Кападокия, в началото на IV век. Тя е родна сестра на светиите Василий Велики и св. Григорий Нисийски. В семейството ѝ имало още девет деца, всички..

публикувано на 19.07.25 в 06:00

Църковен календар – 18 юли 2025 г.

В днешния 18 юли светата Църква чества свети мъченик Иакинт от Амастрида и свети мъченик Емилиан Доростолски . Светият мъченик Иакинт е роден през IV век, в град Амастрида, в благочестиво християнско семейство. Името му е дадено от..

публикувано на 18.07.25 в 06:00

Църковен календар – 17 юли 2025 г.

На 17 юли почитаме света великомъченица Марина . Света Марина е родена в Антиохия Писидийска (в Мала Азия, днешна Турция). Баща ѝ е бил езически жрец. По това време, император Диоклециан (284-305) започнал гонение на християните, така че..

публикувано на 17.07.25 в 06:00