Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от България и САЩ се впуснаха по следите на българите американци

Филмът с тяхно участие - с премиери у нас, в София и Пловдив

11
Снимка: Център Зора - Ричмънд

Български ученици от България и САЩ тръгнаха по следите на американските българи и в продължение на две години проучваха историята на българската емиграция в Америка. Процесът беше запечатан в документалния филм "По следите на българите американци преди и сега". 

Проектът, осъществен по националната програма "Неразказаните истории на българите" на Министерството на образованието и науката, вече беше представен в София, а на 12 май е премиерата му в Пловдив (18:00 ч., Lucky Cinema).

Филмът обединява творци от няколко държави - автор на идеята е Боянка Иванова, основател на неделното ни училище "Джон Атанасов" в Чикаго, режисьор и сценарист е Николай Томов - Тома, дълги години работил като журналист в Канада и Франция, директор на продукцията е французинът Жан-Рене Дьошеман, а главно действащо лице е Ирина Кушлева, ръководител на Българския образователен и културен център "Зора" в гр. Ричмънд, САЩ. Партньорски училища от българска страна са Природо-математическата гимназия "Яне Сандански" в Гоце Делчев и Средното училище "Паисий Хилендарски" в Пловдив. Консултант е историкът Евелина Раднева.


"Българската емиграция не е достатъчно изучена и в течение на годините от срещите си с българските деца в нашето училище установихме, че те знаят много малко за българската емиграция и е необходимо тя да бъде изучавана по същия начин, по който ние изучаваме историята на България. Освен това има много успели българи в САЩ в най-различни области, но ние не знаем почти нищо за тях и техните корени – кога и защо те са дошли в Америка, какво ги е провокирало. А това е важно и за националното самосъзнание на децата" – казва в интервю за Радио България Ирина Кушлева и споделя, че целият процес е провокирал огромен интерес сред учениците и от двете държави.

Ирина Кушлева със свой възпитаник, кадър от премиерата на филма в София


"Децата бяха невероятно въодушевени и с огромно желание се ровиха в старите документи, проучваха живота на българите, как са пристигали в Америка, с какво са се занимавали, как са се връщали в родината, за да я защитават по време на войната. И, всъщност, главните герои в този документален филм са децата. Те извършват проучването, а ние, учителите, само ги насочваме" - казва Ирина Кушлева и продължава:


"С тях посетихме Архива и библиотеката в Пловдив, където се запознахме с копия на стари български вестници, издавани в Чикаго и в други големи американски градове. Причината да изберем пловдивското училище "Паисий Хилендарски" за партньор по проекта, е, че бащата на българската емиграция Илия Йовчев е бил за известно време директор на пловдивската библиотека и там има много съхранени негови документи, включително – оригиналният му дневник. 


Малко известно е, че в град Гоце Делчев, откъдето беше второто ни партньорско училище, съществува Институт по история на българската емиграция в Северна Америка „Илия Тодоров Гаджев“. Там се съхраняват тонове българска литература, свързана и с българската емиграция. Има и вещи от български църкви в Америка. В института децата откриха, че свидетелството за завършено образование на патрона на училището им в Гоце Делчев - Яне Сандандски, се пази именно в този архив. И това, че направихме съвместно този филм, показва, че ние искаме да се обединяваме и да постигаме успехи заедно в сферата на образованието“.


Освен в миналото на българската емиграция, учениците са проучили и някои наши съвременници, които все още развиват дейност в САЩ и са стожери на българщината зад Океана.

"Имахме възможност да се срещнем с хора, които наистина подкрепят българското и се опитват по всякакъв възможен начин да знаят историята, да се запознаят с българските традиции и култура, В Чикаго, например, посетихме библиотеката, в която се намира бюстът на Алеко Константинов, направен от известен българин, който дарява средствата за него. В библиотеката има и много книги, свързани с творчеството на Алеко Константинов".


Освен да увлече младите изследователи да проучат българското минало и настояще в Америка, друга важна задача на филма "По следите на българите американци преди и сега", е да покаже на зрителя, че историята на българските общности по света е неразривно свързана с историята на България, както и да обърне внимание, че е важно двете истории да се изучават паралелно. Дали филмът ще изпълни и нея, предстои да видим.  

Снимки: Образователен център "Зора" - Ричмънд, Красимир Мартинов

По публикацията работи: Красимир Мартинов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българските училища в чужбина се готвят за инициативата "Върви народе възродени"

Министерството на образованието и науката на България подкрепя инициативата "Върви, народе възродени!", която ще се състои под почетното председателство на министъра на образованието Красимир Вълчев. По предложение на Асоциацията на българските училища в..

публикувано на 02.05.25 в 15:45

Призоваха българите в Молдова да кандидатстват за финансиране по програмите на ЕС

Подкрепата на ЕС за развитието на Тараклийския район, финансирането на местни инициативи и ролята на регионите в модернизацията на Молдова бяха основните теми на дискусия, която се състоя в Дома на културата в Тараклия. В събитието участваха посланикът..

публикувано на 02.05.25 в 12:05

На вниманието на българите в Германия - форум за кариера и живот в родината

България дава възможности за развитие и бъдеще, които не бива да бъдат подценявани. Реални идеи за това ще даде събитието "Кариера и живот - Защо в България?", което платформата Bulgaria Wants You организира за втори път в Мюнхен на 27 април..

публикувано на 26.04.25 в 09:00