Намерението на президента Румен Радев да внесе в Народното събрание предложение за провеждане на национален референдум за еврото предизвика неодобрителните реакции на управляващото мнозинство.
„Считам, че е категорично неприемливо президентът Румен Радев да чертае бъдещия си политически проект в електорална надпревара с “Възраждане” и чрез своето “Величие” , на гърба на бъдещето на българските граждани“, се посочва в позицията. По думите на Желязков, българското правителство полага и ще продължи да полага всички усилия за присъединяването на страната към Еврозоната, защото по този начин ще гарантира повишаването на конкурентоспособността на икономиката, стабилизирането на публичните финанси, понижаването на лихвените проценти, доверие в инвеститорите и много други ползи. "Най-важната полза е, че демокрацията няма да има алтернатива", изтъкна Желязков и призовава народните представители, "които са убедени, че България трябва да завърши пътя си на пълна интеграция в Европейския съюз, присъединявайки се към еврозоната, да докажат това с гласовете си в Народното събрание".
Председателят на парламента Наталия Киселова определи като спорно намерението на президента Радев за референдум.
Въпросът, с който президентът Румен Радев предлага национален референдум по въпроса "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута "евро" през 2026 г.?" - без мотивите е спорен, коментира пред журналисти председателят на Народното събрание Наталия Киселова. По думите ѝ, президентът има право да направи предложение Народното събрание да обсъди дали да има национален референдум. Киселова изтъкна, че се надява предложението да бъде добре мотивирано с аргументите на президента, тъй като вече има две решения на Конституционния съд във връзка с правомощията на Народното събрание да насрочва национален референдум по определени въпроси. Киселова припомни, че едното решение от миналата година се отнася конкретно до въпрос, свързан с еврото и затова референдумът за запазването на лева като национална валута до 2043 г. не е бил допуснат. Киселова допълни, че разглеждането на мотивите от народното събрание ще стане в рамките на седмици.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви пред журналисти , че "народното събрание трябва категорично да отхвърли предложението за референдум“. Според Борисов, то дори не трябва да се разглежда, защото е противоконституционно“.
Този въпрос е решен отдавна с международен договор, с който България се е съгласила да въведе еврото, подчерта Борисов. Той коментира, че президентът Радев иска от една страна да бъде за еврото, а от друга чрез със страховете на хората да разбие управляващото мнозинство.
Противно на подкрепата на БСП за референдума, иницииран от "Възраждане" за запазването на българския лев до 2043 г., БСП - "Обединена левица" обяви, че няма да подкрепи предложението на президента Румен Радев. В съвместна позиция обединената левица посочва, че референдум за присъединяване към еврозоната или конкретни срокове за това действие, би било противоконституционен акт, който левицата не може да подкрепи. В изявлението си, социалистите се позовават на решението на Конституционния съд от миналата година, в което се посочва, че отказът на Народното събрание да проведе референдум за запазването на лева като национална валута до 2043 г., иницииран от "Възраждане" не противоречи на Основния закон.
На пресконференция на ДБ –ПП, в пресклуба на БТА в Пловдив Ивайло Мирчев от ДБ определи предложението на президента за референдум като изключително лош знак за страните от еврозоната, които трябва да се произнедат дали България да се присъедини и тя няма да излъчва единомислие. По думите му, с подписването на договора с ЕС, България се задължава да влезе в еврозоната в момента, в който отговаря на критериите за това и на този етап тези критерии са изпълнени. Според Мирчев, има само една страна, която няма никакъв интерес България да е в еврозоната и това е Русия. Следващата седмица ДБ ще инициират в парламента декларация, в която да се препотвърди европейката ориентация на България.
Позицията на "Демокрация, права и свободи" - ДПС по въпроса за референдума беше по-умерена.
Председателят на парламентарната група Джевдет Чакъров заяви пред Журналисти в Хасковска област, че евроатлантическата ориентация на движението е окончателна и когато са били и в управлението, и в опозиция.
"ДПС – Ново начало", в лицето на Делян Пеевски изрази позиция, че изказването на президента е "несъстоятелно". Пеевски иронично коментира, че трябва "снизходително да се престорим, че не се е случило".
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов приветства решението на Румен Радев, а Радостин Василев изтъкна, че МЕЧ ще подкрепи референдума, защото политиците трябва да се съобразяват с волята на народа.
Подобна позиция изрази и Слави Трифонов и каза, че ИТН ще подкрепи референдума, защото българските граждани трябва да решат, защото "това е тяхно право и такава е пряката демокрация".
От страна на Величие Ивелин Михайлов поздрави президента за смелостта и призова депутатите, които не подкрепят референдума да напуснат парламента. Михайлов също беше категоричен, че единственият субект, който може да прецени дали да влезем в еврозоната или не, е народът.
" България подкрепя Украйна от самото начало на войната. Всички трябва да направим така, че Украйна да е във възможно най-силна позиция, да постигне справедлив и траен мир ." Това е заявил премиерът Росен Желязков по време на видеоконферентната среща на..
Максимално е защитен националният интерес, в междусъседските отношения няма господстващо и подчинено положение. Така отговори премиерът Росен Желязков на парламентарно питане от партия "Възраждане" за споразумението между България и Гърция за..
България не е имала основание да забрани самолетът на президента на Сърбия Александър Вучич да прелети над българското въздушно пространство, за да отиде в Москва за военния парад на 9 май. Това каза премиерът Росен Желязков в отговор на..
България не е имала основание да забрани самолетът на президента на Сърбия Александър Вучич да прелети над българското въздушно пространство, за да..
Максимално е защитен националният интерес, в междусъседските отношения няма господстващо и подчинено положение. Така отговори премиерът Росен..
" България подкрепя Украйна от самото начало на войната. Всички трябва да направим така, че Украйна да е във възможно най-силна позиция, да постигне..