Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български деца творят по темата "Слънчевите руни в българските носии и история"

Международен конкурс в Силистра събра детски рисунки от цял свят

Снимка: Клуб Слънчеви руни

Дългогодишната работа като учител, художник и културолог, подтиква Йонка Господинова да провокира своите ученици в силистренското училище „Никола Йонков Вапцаров“ да направят изложба с рисунки на български носии и шевици. Учениците, реализирали изложбата, са от паралелки с разширено изучаване на изобразително изкуство и били жадни за изява. А освен това имали афинитет към българския фолклор. И изложбата прераства в по-голям проект.  


„Слънчевите руни в българските носии и история“ е замислено като идея децата да влязат в българските музеи, етнографски къщи, да отворят раклите в домовете си, от бабите и дядовците, и възрастните да ги запознаят с миналото на нашия българския род и народ. И така да стигнем до личния род на всяко дете – обяснява Йонка Господинова. - Първоначалният проект прерасна в своеобразна образователна програма.

Йонка Господинова със свои възпитаници

Защо „Слънчевите руни в българските носии и история“? Защото е важно, че слънцето грее за всички и то е първият бог на хората, от Египет и преди Египет. „Руни“, като название, са първите писмени знаци, с които хората са чертаели нещо и са изразявали себе си, запазвали са някаква информация. Каква е връзката на руните с българския фолклор, с шевиците и носиите ни, чуйте от разговора ни с Йонка Господинова, координатор на международния конкурс "Слънчевите руни в българските носии и история":  

От всички краища на България са пристигнали детски творби за участие в тазгодишното издание на конкурса „Слънчевите руни в българските носии и история", а също – от български училища в Италия, Германия, Австрия, Чехия, САЩ и др.

Освен конкурса за детска рисунка, клуб „Слънчеви руни“ организира и конференция, насочена към по-възрастните, в която да се споделя методическият опит на учителите от една страна, а от друга – опитът на етнографски музеи, библиотеки и читалища при работа с деца и училища. 


„Така нашият клуб „Слънчеви руни“ се разрасна и стана много голям – казва Йонка Господинова. – Това е много радостно за нас, защото участниците във всеки конкурс след това ни канят и ние организираме пътуващи уроци, като наш малък екип отива на място при тях и запознава децата с българските обичаи, родословните дървета, историята. 


Така например, в Пловдивско представихме урок за родословното дърво на Васил Левски, а след това децата направиха своето лично родословно дърво. Така по напълно естествен път детето се свързва с рода си и мисли за себе си не просто като ученик в еди-кой си клас, а като част от българската история“. 

Снимки: Клуб "Слънчеви руни"

По публикацията работи: Красимир Мартинов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"София Тех парк" е домакин на национален турнир по скоростно редене на Куба на Рубик

В интерактивния център за наука и технологии на "София Тех Парк" - "ТехноМеджикЛенд", на 10 и 11 май ще се проведе състезание по скоростно редене на Куба на Рубик. Събитието е част от официалния календар на Световната куб асоциация и се организира от..

публикувано на 10.05.25 в 06:30

Поход към Дряновския манастир отбелязва 149-ата годишнина от Априлската епопея

Туристическото дружество "Бачо Киро" организира тази събота, 10 май, туристически поход до Дряновския манастир по повод 149-ата годишнина от Априлската епопея. В похода ще се включат и туристически дружества, както и групи от..

публикувано на 10.05.25 в 06:00

Президентът Румен Радев дава ход на референдум за въвеждането на еврото

В обръщение към народа държавният глава Румен Радев обяви, че внася предложение в Народното събрание за провеждане на национален референдум. Въпросът в него е "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута "евро" през 2026 година"...

публикувано на 09.05.25 в 20:45