Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българското неделно училище "Пейо Яворов" в Брюксел се готви за 24 май

Снимка: bguchilishtebru.be

С голям концерт възпитаниците на Българското неделно училище "Пейо Яворов" в Брюксел ще отбележат завършването на учебната година и най-българския празник – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

"Тази година сме особено щастливи, защото 24-ти май се пада в събота, а нашите занятия се провеждат главно тогава – споделя директорката на школото Миглена Дикова-Миланова. – Концерта го подготвяме от няколко месеца. Традиционно празнуваме завършването на учебната година не в сградата на училището, а в един комплекс в Укъл, в специална зала със сцена, подходяща за нашите изяви. В програмата участват всички ученици, а изявите са разнообразни – песни, стихотворения, много танци, презентации. Училището носи името на Пейо Яворов и обикновено го почитаме като четем негова поезия, а учениците от по-горните класове подготвят рецитал или презентация. Така ще е и тази година."

В програмата активно ще се включат ателиетата по танци и театър. "За мен представленията винаги са много интересни, защото в тях участват деца от различни възрасти и е много любопитно да се види как се е получила дадена пиеса" – отбелязва директорката.

В момента в Българското неделно училище в Брюксел, което има над 30-годишна история, се обучават 360 деца – от предучилищни групи до 12. клас. "Идеята за включване на подготвителни групи е много успешна, реализирахме я преди около шест години – отбелязва Миглена Дикова-Миланова. – Много родители искат децата им да започнат да свикват с българския език или да го научат от много ранна възраст и те от малки учат български език и литература, география и история на България и цивилизации."

Не липсват обаче и трудности:

"В страна като Белгия, в която има три официални езика – нидерландски, френски и немски, нашите деца говорят между три и четири езика, освен българския. Това променя донякъде характера на преподаването. Често в часовете по литература трябва да говорим за фрази и конструкции, когато се стигне до правене на презентации или отговор на литературен въпрос. Друго интересно нещо е работата с литературни текстове в прогимназиалните и гимназиалните класове. Там се сблъскваме с непознати думи. Текстовете, които се изучават в програмата по литература, са класически. Те съдържат архаични думи, които предполагам са трудни и за учениците, които живеят в България. Но пък от друга страна процесът на обясняване на непознатите думи води до много интересен диалог и до сравнения на две култури – белгийската и българската. Това обогатява нашата работа с учениците."

В сравнение с българските училища в други страни, децата тук владеят български език много добре, защото много родители работят в европейските институции, посолството и търговското ни представителство в Брюксел, така че връзката с България остава много силна.

"Това улеснява нашата работа с децата и е плюс за нашето училище, защото ни позволява да прилагаме много високи критерии за използването и владеенето на български език" – подчертава директор Дикова-Миланова.

В края на обучението децата получават сертификат за проведен курс по изучаваните предмети по програмата на МОН, а това, което научават в неделното училище, е равнопоставено със съдържанието и материала в училищата в България, което е голямо предимство за децата, решили да посещават българските училища у нас и в чужбина.

"Много деца са заинтересовани в това обучение. Това се обяснява и с разрастването на българската диаспора в Белгия – не само в Брюксел, но и в Гент, и Антверпен, където се откриват нови български училища – обяснява Миглена Дикова-Миланова. – Има и ново второ училище в Брюксел. Това е много положителна тенденция, защото показва интереса към българския език, който се пренася и в чужбина и дава възможност на децата, които растат в една културна среда извън България, да запазят връзката си с България. Това създава една пътека обратно към езика, към културата и дава избор, което е много ценно."

Повече подробности чуйте в интервюто на Даниела Големинова


Снимки: bguchilishtebru.be, Даниела Големинова

По публикацията работи: Марта Рос

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

„Градина на добротата“ насърчава децата от Българското неделно училище към взаимно уважение

Децата от детска градина „Делфинче“ към Българското неделно училище „Българска светлица“ в град Измаил, Украйна, създадоха „Градина на добротата“.  На своята страница във Фейсбук учебното заведение разказва за творческата работилница, по..

публикувано на 03.05.25 в 15:27

Дуетът "Братя Владигерови" гостува на сънародниците ни в Торонто

Тази събота, 3 май, българският джаз дует "Братя Владигерови" (Wladigeroff Brothers) ще изнесе концерт "JAZZ SKETCHES" в Торонто.  Във Фейсбук съорганизаторът на събитието Ели Йорданова от Фондация "Еларте" в Торонто съобщава, че концертът на братята..

публикувано на 03.05.25 в 08:30

Българските училища в чужбина се готвят за инициативата "Върви народе възродени"

Министерството на образованието и науката на България подкрепя инициативата "Върви, народе възродени!", която ще се състои под почетното председателство на министъра на образованието Красимир Вълчев. По предложение на Асоциацията на българските училища в..

публикувано на 02.05.25 в 15:45