Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мексиканската писателка Софи Бехарано де Голдберг гостува в София

Софи Бехарано де Голдберг
Снимка: FB/Sophie Goldberg Autora

Мексиканската писателка Софи Бехарано де Голдберг ще се срещне с читатели в София. Поводът е романът ѝ "Морската градина", който тя ще представи на 15 май от 18,30 часа в Конферентна зала 1 под куполите на Ларгото (Античен комплекс "Сердика").

"В моя роман "Морската градина" разказвам за необикновеното пътуване на евреите от България и на собствения ми баща по време на Втората световна война", споделя Софи Голдберг в своя статия за мексиканския вестник Milenio, публикувана след това и на български в сайта на kultura.bg, съобщават в съобщение до медиите от ИЕФЕМ. В статията мексиканската авторка разказва как научава, че писателят и носител на Нобелова награда за литература Елиас Канети е бил братовчед на баба ѝ.

По време на срещата Софи Бехарано де Голдберг ще покаже интересни снимки, документи и други спомени от описаните в книгата събития и гостите ще могат да се докоснат до истинската и емоционална история на нейното семейство.

"Морската градина" е носталгичен и вдъхновяващ роман за едно семейство, което се бори за своето оцеляване и копнее отново да се събере. Основава се на спомените на Алберто – бащата на Софи Бехарано де Голдберг. Роман, който покори мексиканските сърца с въздействащ разказ за смелостта на българите и силата на корените.

На премиерата читателите ще могат лично да си поговорят със Софи Бехарано де Голдберг, с преводачката на романа Рада Ганкова и с художника на корицата Хаби ел Мааза Гомес и ще научат повече за книгата.

Събитието е с вход свободен, а негов водещ ще бъде журналистът и водещ на предаването "Панорама" по БНТ – Бойко Василев. То се осъществява с подкрепата на Институт "Сервантес", Национален етнографски музей (ИЕФЕМ - БАН) и Регионален исторически музей – София.

Снимка: FB/Sophie Goldberg Autora

Редактор: Миглена Иванова


По публикацията работи: Диана Цанкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Топлото време продължава, възможни са локални валежи над западните масиви

В четвъртък  минималните температури ще са от 14° до 22°, в София – 14°. През деня ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността. На отделни места, главно в планинските райони ще превали за кратко и ще прегърми. Ще духа слаб, в..

публикувано на 06.08.25 в 18:30

На 6 август до 16 ч. ще е затворен граничният пункт при Станке Лисичково

Преминаването в двете посоки на леки и товарни коли през граничен пункт "Станке Лисичково" (Логодаж) със Северна Македония временно е спряно на 6 август до 16:00 ч., съобщи Гранична полиция.  На пункта се извършва цялостна реконструкция  и в сряда ще се..

публикувано на 06.08.25 в 08:51
Паметникът на моряка в Морската градина в Бургас

С духова музика в Бургас отбелязват 146 години от създаването на Военноморските сили

Бургас ще бъде домакин на тържествени мероприятия, посветени на 146-ата годишнина от създаването на Военноморските сили на Република България. Военен ритуал по поднасяне на венци и цветя ще се проведе пред паметника на моряка в Морската градина в..

публикувано на 06.08.25 в 07:45