На 23 май Църквата възпоменава паметта на св. Михаил Синадски и на преподобномъченик Михаил.
Свети Михаил Синадски от младостта си се посветил на монашески живот и се подвизавал в манастир, разположен на брега на Черно море. Бил ревностен във вярата и скоро бил прославен с благодатни дарове от Господа. Патриарх Тарасий го ръкоположил за епископ на град Синад.
Заради светия си живот и мъдрост свети Михаил спечелил дълбоката любов на вярващия народ. През 787 г. участвал в Седмия Вселенски събор в Никея срещу иконоборството. Твърдо защитавал Православието, смело се противопоставял на еретиците и изобличавал техните заблуди, за което бил заточен в град Евдокиада, където починал около 821 година. Главата на Свети Михаил се съхранява в лаврата на свети Атанасий на Атон, а част от мощите му се съхраняват в Иверския манастир.
Свети мъченик Михаил Черноризец е живял през IX век, произхождал от град Едеса (Месопотамия) и родители християни. Бил ревностен ученик на Свети Теодор Едески. След като раздал на бедните имането, оставено му от родителите му, той отишъл в Йерусалим, за да се поклони на Светите места. Останал в Палестина и се установил в манастира "Свети Сава".
Веднъж бил изпратен от манастира в Йерусалим, за да продава ръкоделието на монасите. На пазара евнухът на мюсюлманската царица Сеида, виждайки, че изделията са красиви и добре изработени, ги занесъл на царицата. Тя се заинтересувала от младия монах и се опитала да го прелъсти, но безуспешно. Монахът бил бит с тояги и обвинен пред царя като враг на мохамеданството. Като не успял да го склони да приеме мохамеданската вяра, царят заповядал да дадат на монаха чаша със смъртоносна отрова, но тя не му навредила. Тогава царят заповядал да му отсекат главата. Монасите от манастира "Свети Сава" пренесли тялото на светеца от Йерусалим в своята лавра и го погребали там с почести.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
В Североизточна България река Русенски Лом и нейните притоци – Черни, Бели и Малки Лом – са изваяли суров скален пейзаж със скрити пещери и тихи долини, където ехтят само птичи песни. В тези каньони през вековете са се заселвали хора, оставили..
На 22 юли честваме светата мироносица и равноапостолна Мария Магдалина. Света Мария Магдалина, равноапостолна, една от жените мироносици, била удостоена първа да види Възкресналия Господ Иисус Христос . Родена е в град..
На 21 юли честваме свети пророк Иезекиил и преподобни Симеон, юродив заради Христа, както и преподобни Йоан. Светият пророк Иезекиил е Старозаветен пророк живял през VI век пр.н.е. По време на второто нашествие на вавилонския цар..
На 21 юли честваме свети пророк Иезекиил и преподобни Симеон, юродив заради Христа, както и преподобни Йоан. Светият пророк Иезекиил е..
На 22 юли честваме светата мироносица и равноапостолна Мария Магдалина. Света Мария Магдалина, равноапостолна, една от жените..
В Североизточна България река Русенски Лом и нейните притоци – Черни, Бели и Малки Лом – са изваяли суров скален пейзаж със скрити пещери и тихи долини,..