"Литературните маршрути" са градски разходки, които съчетават по интересен и задълбочен начин литература и история, с преплитане на малко известни факти за български писатели и поети. Идеята е по този начин да се даде нова гледна точка към живота в столичния град, като се провокира любопитството на четящата аудитория. Сред екскурзоводите на инициативата са редица поети, писатели, литературни историци, изследователи и журналисти, – съобщава БНР- Хоризонт.
Главен организатор е фондация "Прочети София" с подкрепата на Столична община. Всяка година маршрутите са различни и в тях участват нови водещи, като всеки подготвя изцяло авторско трасе в различни литературни посоки.
Новият сезон на "Литературните маршрути" започва с посещение на мястото за памет и поклонение пред именитите ни писатели и поети. В Централни софийски гробища са погребани много видни личности като писателя и белетрист от XIX в. Алеко Константинов, създал на събирателния образ за българина – Бай Ганьо. Тук е гробът и на поета Пенчо Славейков, един от класиците на нашата литература.
"Литературният маршрут" ще потегли на 17 май от 11 часа към Алеята на писателите в Централните софийски гробища. Посетителите ще разберат и интересни факти за последните дни от живота на наши съвременници като Виктор Пасков, Константин Павлов и Алек Попов, които също оставиха светла диря в българската литература. "Можете да носите цветя, за да ги оставите на някои от гробовете на писателите, ако прецените" – казва писателят Александър Шпатов, който организира маршрута в това своеобразно "място на памет". Самият той е юрист, но и автор на няколко сборника с разкази, за които получава престижни литературни награди.
За повече информация ТУК
Снимки: Facebook/ Литературни маршрути
Редактор: Гергана Манчева
"Тази година е много особена за анимацията. Няма големи шедьоври, но има малки бисери, които изскачат на повърхността." Така известният ни аниматор Теодор Ушев, който понастоящем живее в Монреал, Канада, представи пред публиката селекцията си..
Биляна Фурнаджиева пътешества сред тучни поляни, наслаждавайки се на прохладен повей и трелите на птици. И като в детството отнася със себе си камъчета, кестени, листа, цветчета, които привличат погледа й на визуален артист. По-късно в ателието..
В Източните Родопи, на мястото където римски патриции са пили вино под мраморни колони, днес туристи обличат автентични тоги и се дивят на оригинални мозайки от II-III век. Вила " Армира " – единствената запазена римска аристократична..