Опашки от чакащи се извиват пред всички големи музеи и галерии в един ден от годината. Това е времето, когато се провежда общоевропейската инициатива "Нощ на музеите". На 17 май българските музеи и галерии отварят врати с безплатен вход за посетителите като част от "Европейска нощ на музеите". Инициативата е от 2005 г. и е подета за първи път от френското Министерство на културата. Само за няколко години тя се разпространява успешно в цяла Европа. Българските музеи и галерии се включват още от първото издание и така вече 20 години.
Тази година само в София и Варна над 50 държавни и общински музеи и галерии отворят врати в рамките на популярната инициатива. Сред тях са емблематичните за столицата Национален исторически музей, Национален археологически институт с музей при БАН, Националната галерия ("Двореца" и "Квадрат 500"), Етнографският музей, Природонаучният музей, музеят "Земята и хората", Военноисторическият музей и много други. До късно ще посрещат посетители и множество алтернативни арт артистични пространства, а някои от галериите придружават програмата си и с музикални изпълнения.
В морската столица Варна също е предвидена богата културна програма, организирана там от Френския институт и Фондация за изкуство "Йордан Петков". Участието на Варна в Нощта на музеите е чрез 37 познати обекта, сред които Археологическият и Етнографският музей, Природонаучният музей, Римските терми, Аладжа манастир, Аквариумът, както и Астрономическата обсерватория "Николай Коперник". За първи път в събитието участват и две варненски читалища, което показва стремежа на организаторите да включат максимално широк кръг от публика и институции.
Подобна покана отправят повечето от музейните работници и институции в страната. Общият призив е, че това, което се случва в музеите, не трябва да остава само зад стените и витрините. "Посетете ни. Умът ви ще полети!" – казват организаторите.
Подробната програма на Нощта на музеите и галериите в цялата страна може откриете на официалния сайт на Министерството на културата или на сайта на организаторите.
Снимки: museumnight.bg
Редактор: Гергана Манчева
Онлайн калкулатор за превалутиране е вече активен на официалната интернет страница за въвеждане на еврото в България – evroto.bg . След като официално беше обявен курсът от 1.95583 лева за едно евро, калкулаторът е на видимо място на заглавната..
"Българската история е преплетена с толкова много култури – и това е част от красотата ѝ", каза историкът проф. Бетани Хюз. Авторката на документални сериали представи своя филм "Съкровищата на България" в централата на ЮНЕСКО в Париж. Събитието бе..
Актуални екопроблеми, свързани със земеделието и минното дело в Цариброд, Стара планина и цяла Сърбия, бяха обсъдени на форум в граничната сръбска община. В дискусията участваха проф. Ратко Ристич от Лесовъдния факултет в Белград, председателят на..
До 13 юли 2025 г. историческият парк "Хисарлъка" край град Кюстендил посреща хиляди туристи, приключенци и ценители на историята. Петото издание на..
На 11 юли в град Самоков бе открито юбилейното десето издание на Фестивала на малината , който продължава и в съботния ден, 12 юли. Събитието се..
От днес до неделя Самоков е домакин на Фестивал на малината и на Национално изложение на малинопроизводителите , съобщава БТА. Основната цел е..