Една азбука, едно послание към Европа и много хипотези – глаголицата е ключ към нашето наследство и национална идентичност. По повод 1170-годишнината от създаването ѝ се пренасяме назад във времето и по-точно през IX век, когато Солунските братя – Кирил и Методий – поставят основите на славянската писменост. И макар че точната дата е спорна и се изчислява по различни летоброения, значението ѝ е основополагащо – създаването на глаголицата, като първият графичен образ на славянския език се определя като явление и феноменален културен пробив в тогавашния свят. В интервю за Радио България проф. д-р Елисавета Мусакова, експерт към отдел "Ръкописи и старопечатни книги" в Националната библиотека каза:
"Създаването на глаголицата, което само по себе си е обвито все още в една мистерия, е изключително важен акт в историята на европейската култура. Защото се създава една нова азбука, която записва езика на един народ, който дотогава някак си стои в периферията на тогавашната Европа. От една страна имаме западните държави, а от друга – голямата Византия, а славяните са някъде помежду тези големи сили. И изведнъж техният глас се чува. Защото, ако вярваме на житието на св. Кирил Философ, тяхната мисия е византийска мисия. Те в крайна сметка са изпратени при Великоморавския княз Ростислав, за да направят така, че неговият народ да може да слуша Светото Писание на собственият си език т.е. на славянски език, а не на латински."
В основата на глаголицата имаме три свещени знака: кръст, символизиращ християнството, триъгълник – знакът на Светата Троица, Отеца и Светия Дух и кръг – олицетворение на универсума. Но най-важното е, че тази азбука носи собствена визуална идентичност, отличаваща я от всички познати писмености.
"Тази нова писменост е основана на т.нар. фонетични азбуки – т.е. за всеки звук има съответна буква. Лично аз смятам, че това са най-хубавите азбуки – там, където имаш звук, имаш графичен знак. Каквото пишеш, това говориш и това чуваш, с много малки изключения. Така че глаголицата е създавана на принципа на тези фонетични азбуки. Но в крайна сметка тя се води по реда на гръцката азбука, която е достатъчно авторитетна, защото Византия е големия авторитет по онова време" – казва проф. д-р Елисавета Мусакова.
Уникалността на формите на глаголическите букви остава тема на научни изследвания, хипотези и догадки. До момента нито една от тях не е дала окончателен отговор :
"По-интересният въпрос е какви са конкретните буквени форми? Откъде идват те? Защо те не приличат на гръцките? И защо не приличат на нито една азбука, която е създадена до този момент? А до този момент (ІХ в.) имаме много различни азбуки. И тук започват научните спорове и спекулации – дали не е заимствано от гръцкото бързописно писмо минускул, етиопското писмо, някои букви от еврейската азбука и т.н. Това са редица хипотези, които са изричани от учените още от XIX век. И до ден днешен няма пълно съгласие за това на какви форми на буквите от тези чужди азбуки принадлежат действително и кои са изобретения на св. Кирил или Константин Философ."
След жестоките гонения във Великоморавия учениците на св. Кирил и Методий намират убежище в България, където разпространяват новата писменост. В крайна сметка преходът от глаголица към кирилица се случва сравнително бързо, вероятно под влияние на Симеон I (управлявал 893 – 927 г.). Пристъпвайки към консолидация на държавата, той е предпочел по-познатия на администрацията шрифт. Заместването на кръглите и сложни глаголически знаци с по-опростени и близки до гръцките кирилски букви улеснява управленската и църковната дейност на българската държава. За жалост никой от достигналите до нас глаголически ръкописи не е датиран. Ние не знаем кои са първите книги на глаголица, нито можем да кажем дали паметниците, достигнали до нас, са създадени в днешните български или македонски територии, или пък са по-късни копия, написани в Синайския манастир "Света Екатерина", твърди проф. д-р Мусакова.
Вижте още:
Снимки: архив, Facebook/ Глаголица, БНР, Институт за български език, Венета Павлова
В „България днес“ на 16 май ви предлагаме: 02:10 - Актуална информация от България и българските общности зад граница 10:20 - Прогноза за времето..
В събота ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще има преди обед в Източна България, където на отделни места все още ще превалява. Ще бъде ветровито с умерен и силен вятър от запад-северозапад. Максималните температури ще бъдат между 15° и..
Националистите от "Възраждане" организират днес от 18:30 ч. в НДК в София събитие, обявено като дискусия за спасяването на лева, в която ще се включи и евродепутатът от партията Петър Волгин. "В петък ще призова народа да излезе и да възстанови реда и..
Националистите от "Възраждане" организират днес от 18:30 ч. в НДК в София събитие, обявено като дискусия за спасяването на лева, в която ще се включи и..
Трети пореден ден София ще остане без наземен транспорт, съобщи на фейсбук страницата си Центърът за градска мобилност. След няколкочасова среща със..
Служители на ТЕЦ "Марица изток 2", членуващи в КНСБ и КТ "Подкрепа", излязоха на мълчалив протест в знак на солидарност със служителите на Българското..