Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Васил Терзиев обеща безпроблемно провеждане на матурите, ако транспортната стачка продължи

Васил Терзиев
Снимка: БТА

Столичната община декларира, че ще мобилизира целия си ресурс за безпроблемното провеждане на матурите за зрелостниците на 21 и 23 май, съобщи на фейсбук страницата си кметът Васил Терзиев. Вече четвърти ден София е без наземен градски транспорт и в момента се събират подписи за провеждането на безсрочни стачни действия.

Ако синдикатите на транспортните работници решат да рискуват бъдещето на младите хора, общината ще направи всичко възможно, за да осигури безпроблемното придвижване зрелостниците до класните стаи, уверява кметът.

Според публикуваните от Васил Терзиев данни под 1% от учителите в общо 160 училища не са успели да стигнат до работните си места през последните два дни, а около 10% от учениците не са посещавали часовете. От общо около 35 хил. деца близо 25 хил. са били на детска градина или ясла.

"София винаги е показвала, че се мобилизира най-силно, когато е изправена пред предизвикателство. В пълна степен това важи за тези, които се грижат за нашите деца. Училищата, детските градини и яслите неведнъж са демонстрирали, че могат да се справят в извънредни обстоятелства", пише още столичният кмет. Той призова Министерството на образованието и науката да сътрудничи за изработването на план при нужда от превоз на зрелостниците до училищата, в които ще се проведат матурите.

Снимка: БТА

Редактор: Диана Цанкова



По публикацията работи: Диана Цанкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Румен Драганов

През празничния уикенд повечето българи ще пътуват в страната

Около 320 хиляди души ще пътуват през празничните дни между 6 и 8 септември, съобщи директорът на Института за анализи и прогнози на информационната среда в туризма Румен Драганов, цитиран от БГНЕС. Близо 40 хиляди от тях ще бъдат извън страната,..

публикувано на 04.09.25 в 10:10

Леко понижение на температурите в четвъртък

В четвъртък, 4 септември, ще преобладава слънчево време с разкъсана висока облачност. Следобед главно над Западна България ще се развива купеста облачност и ще има изолирани краткотрайни превалявания. Вятърът ще се ориентира от..

публикувано на 03.09.25 в 18:35

Велико Търново е домакин на семинар за лектори по български език по света

Великотърновският университет е домакин на Втория организационно-методически семинар с лекторите по български език, литература и култура в университетите в чужбина. Официален гост на тържественото откриване на форума беше Илияна Йотова,..

публикувано на 03.09.25 в 17:13