Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хиляди софиянци подкрепиха въвеждането на “Добродетели и религии” в училищата

Патриарх Даниил
Снимка: БТА

Многолюдно шествие в подкрепа на въвеждането на предмет "Добродетели и религии" в училищата се проведе в центъра на София. То беше организирано от граждански организации с благословията на Светия синод.

В началото патриарх Даниил отслужи молебен в катедралния храм "Св. Александър Невски". След това шествието премина през централни столични улици до площад "Света Неделя".

"Българското училище е родено от църквата", заяви българският патриарх и добави: "Благодаря ви, че дойдохте да подкрепим инициативата на Министерството на образованието и подкрепяме министър Красимир Вълчев за разбирането, доблестта, куража, смелостта да подеме това дело и да се възвърне полагащото се място на този предмет в учебната програма."

Организаторите от фондация "Консервативно Общество", фондация "Нашият дом е България" и обществената кампания "Месец на семейството" припомниха, че по предложение на МОН за първи път от 1944 г. насам ще бъде дадена свобода на родителите да избират дали децата им да учат предмет "Религия" в училище. "Избират, а не задължават, тъй като за тези, които не желаят, ще има опцията да изучават сходен предмет, основаващ се върху философия и етика, както е и в момента", обясниха те, цитирани от БГНЕС.

"Мисля, че е важно, защото в децата се изграждат ценности, които в нашето съвремие са много важни. На децата ще им се даде възможност да разсъждават върху въпроси, които ще им бъдат от полза като това кой съм, какво искам да правя, с какво искам да се занимавам, как трябва да се държа с останалите – това са въпроси, които са актуални не само сега, но ще продължават да бъдат актуални. Затова е хубаво да се говори в семейството и в училището", заявиха участници в шествието пред репортер на БНР.

Снимка: БТА

Редактор: Диана Цанкова




По публикацията работи: Диана Цанкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Дарина Воденичарова

Ученичка от Пазарджик е сред финалистите на престижно състезание по дебати в Берлин

Дарина Воденичарова от Немската езикова гимназия "Бертолт Брехт" в Пазарджик е сред финалистите на едно от най-престижните състезания по дебатиране на немски език в Европа , съобщиха от българското посолство в Германия с публикация във фейсбук..

публикувано на 26.09.25 в 22:44

България днес - 26 септември 2025 г.

В "България днес" на 26 септември 2025г. слушайте: 06:30 Актуално от седмицата: Неизбежно ли е вдигането на данъците, за да се закърпи държавният бюджет? 19:54 "По съседски" – събития от Балканите 25:40 В Европейския ден на езиците..

публикувано на 26.09.25 в 19:00

Краят на седмицата ще е облачен с локални слаби валежи

В събота  минималните температури ще са от 8° до 13°, в София – 10°. През деня ще преобладава облачно време. На места в югозападните райони ще превали. Ще духа до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат от 16° до 21°, в..

публикувано на 26.09.25 в 18:08