Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искането за референдум няма да се отрази на доклада за готовността на страната да приеме еврото

Наталия Киселова
Снимка: БТА

Президентът има намерение да сезира Конституционния съд, но това няма да се отрази на очаквания доклад от Еврокомисията за готовността на страната за присъединяване към еврозоната, заяви пред журналисти председателят на Народното събрание Наталия Киселова. В Университета за национално и световно стопанство тя отново подчерта, че поискания от президента Румен Радев референдум за влизане в еврозоната през 2026 г. е недопустим от Конституцията, предава БТА.

Президентът има право да отправи искане към Народното събрание, отбеляза парламентарният председател. След като сезира Конституционният съд, може да се коментира какви са неговите аргументи. Киселова посочи, че последният ѝ разговор с президента Радев е бил на 9 май сутринта по повод Деня на победата и Деня на Европа. Същият следобед президентът се обяви за провеждане на референдум за еврото.

От Русе същата увереност, че искането на президента за провеждане на референдум за еврото няма да се отрази на очаквания конвергентен доклад от Брюксел изрази и управителят на Българската народна банка Димитър Радев, предаде БГНЕС.

Снимка: БТА

Редактор: Иво Иванов

По публикацията работи: Диана Цанкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България и Северна Македония потвърдиха ангажимента си да финализират Коридор №8

На среща в Брюксел между представители на транспортните министерства на България и Република Северна Македония двете страни потвърдиха ангажимента си за финализиране на липсващите жп участъци на Коридор №8, съобщиха от Министерството на..

публикувано на 18.07.25 в 16:04

По съседски: Събития с балкански адрес

Румънското коалиционно правителство оцеля след вот на недоверие Първият вот на недоверие, внесен от крайнодясната опозиция срещу проевропейското коалиционно правителство на Румъния, оглавявано от премиера Илие Боложан, беше отхвърлен от..

публикувано на 18.07.25 в 11:05
Емил Жакота и Атанас Зафиров

София очаква реформите в Молдова да не засегнат правата на българите

България високо цени усилията на молдовските власти за създаване на условия за съхраняване на националната, културната и езиковата идентичност на българската общност. Това каза вицепремиерът Атанас Зафиров на среща с посланика на Молдова у нас..

публикувано на 15.07.25 в 10:12