Денят на свети Методий ще бъде отбелязан в град Елванген, Германия, на 24 май, съобщи Българският културен център в Берлин.
Традицията за отбелязване на Деня на св. Методий в града е положена през 1970 г. по българска инициатива и с подкрепата на тогавашния кмет на града Карл Вьор. С нея се отдава почит към делото на св. Методий по разпространението и превръщането на славянската писменост в неразделна част от живота на редица славянски народи по света.
Мястото е избрано предвид тригодишното заточение на св. Методий в Елванген в периода между 870 и 873 г. В тържеството ще участва и фолклорна група "Лазарка".
Снимка: info-portalbg.com
Редактор: Миглена Иванова
Директорът на Българския културно-информационен център в Скопие Антония Велева откри в галерията на центъра изложбата на Злате Поповски, наречена "Минало и бъдеще". Авторът, инженер по електроника, телекомуникации и автоматизация, започва да рисува..
Децата от театралния клуб към Българското училище "АзБуки" в германския град Фрайбург ще изнесат първото си представление на голяма сцена, съобщава БТА. Те ще представят спектакъла "Шантавия до шия" на 26 юли от 11,00 ч. местно време на адрес..
На 29 юли 2025 г. в сградата на Изпълнителната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ) ще се проведе учредително събрание на бъдещата Асоциация на българските културни сдружения в чужбина. Инициативата има за цел да обедини културните организации на..
Да създадеш православна българска енория на хиляди километри от родината е трудна мисия, когато българската диаспора е разпиляна на далечни разстояния..
В продължение на две години, благодарение на финансовата подкрепа на българи в чужбина са превозени седем тира с медицинско оборудване от Германия за..
Директорът на Българския културно-информационен център в Скопие Антония Велева откри в галерията на центъра изложбата на Злате Поповски, наречена "Минало..