Денят на свети Методий ще бъде отбелязан в град Елванген, Германия, на 24 май, съобщи Българският културен център в Берлин.
Традицията за отбелязване на Деня на св. Методий в града е положена през 1970 г. по българска инициатива и с подкрепата на тогавашния кмет на града Карл Вьор. С нея се отдава почит към делото на св. Методий по разпространението и превръщането на славянската писменост в неразделна част от живота на редица славянски народи по света.
Мястото е избрано предвид тригодишното заточение на св. Методий в Елванген в периода между 870 и 873 г. В тържеството ще участва и фолклорна група "Лазарка".
Снимка: info-portalbg.com
Редактор: Миглена Иванова
Днес и утре (26 и 27 април) в Будапеща се провежда първият по рода си семинар на тема "Модели на създаване, управление и комуникация при различни сдружения на българите в чужбина". Негови организатори са Изпълнителната агенция за българите в чужбина и..
В София бе представена новата книга "Българските общности в Албания и Косово. Обществено-политически процеси и демографски последици (1913-2024)". Изследването на доц. Спас Ташев демограф в Българската академия на науките е издадено с подкрепата на..
Изложба "България в моите мечти" с рисунки на деца от български общности в чужбина се открива днес в столичния Дом на културата "Средец". Ще бъдат показани творби на отличени малки художници в конкурса на агенцията през миналата година. "Сред..
Люпчо Георгиевски, председател на забранения от македонските власти Културен клуб "Иван Михайлов" в Битоля, ще застане пред съда на 21 май от 10,30 ч...
"Гала на българската култура и музика" събира на 22 май български и австрийски звезди в Моцартовата зала на Wiener Konzerthaus, съобщи БТА. За..
В Берлин се открива изложба, представяща творчеството на Георги Баев под наслов "Георги Баев. 100 години от рождението на художника". Стогодишнината се..