В навечерието на 24 май своя кръгла годишнина отбеляза българското училище "Христо Ботев".
"Честит 20-ти рожден ден на Училище "Христо Ботев" в Ню Йорк!“, написаха в профила си във Фейсбук дипломатите ни от Генералното консулство на страната ни там. Научаваме и, че за своя празник учениците са изнесли брилянтен спектакъл, в който са танцували, пели, рецитирали и дори – демонстрирали артистичните си умения в истински театрален етюд.
Приветствайки участниците в спектакъла, генералният консул Ангел Ангелов е подчертал ключовата роля на училището за запазване и засилване на връзката с България на родените в САЩ от български деца. Изпълнителната агенция за българите в чужбина е удостоило училището и с почетен плакет за “огромния принос в образованието и възпитанието на поколения българи на американска земя за организиране на родолюбиви инициативи и съхраняване на българската духовност и култура, както и по случай 20-годишнината от неговото основаване” (вижте снимка на плакета във фото галерията към публикацията).
С равносметка за 20-те години неуморен труд в подкрепа на знанието за род и родина, разговаряме с Елена Игън, дългогодишен преподавател в училище "Христо Ботев" в Ню Йорк и член на родителския актив:
"20 години – много сме щастливи, изключително развълнувани. Най-голямото българско училище на територията на Ню Йорк и съседните щати – училище "Христо Ботев", отбелязва своята 20-а годишнина. И преподаватели, и учители, и родители много се вълнуваме. Много можем да разкажем за училището. Но това, което се стремим да остане като наша мисия, е да обучаваме българчетата в Ню Йорк и региона на български език, да им предаваме културата, да им предаваме народосъзнание, идентичност българска, чрез преподаване на български език, история, география, народни танци, традиции и фолклор, както и обогатяване на книжовния им език чрез театрално студио, което съществува от дълги години в училището, както и пилотната програма по математика на български език. Тази програма беше много успешна, децата се явяваха на олимпиади по математика и завоюваха златни, сребърни медали. За дългия път, който сме извървели, се радваме, че нашите възпитаници не само получават знания до 12 клас и се обучават, а много от тях се завръщат в училището. И нашето желание и мечта за тях е да предадат наученото при нас на своите деца - да поддържат езика, културата и историята живи. Защото това е нашата дългосрочна мисия".
Българското училище "Христо Ботев" в Ню Йорк има подготвителни групи, детски групи, паралелки от 1 до 12 клас, извънкласни форми на обучение.
"Нашата задача е да покажем на децата какво всъщност значи да бъдеш ученик в българско училище – обяснява Елена Игън. – Спазваме всички традиции, празници, правим работилници, организираме срещи с музеи, с български дейци на културата – писатели, поети, художници, които или живеят и творят в САЩ, или са гости от България. Така децата могат да се докоснат до живея книжовен български език. Нашето пожелание е тези училища да работят с пълна сила, докато има български деца, които трябва да се обучават, така че да не загубим езика си и културата си".
И стигаме до въпроса как държавата – българската, подпомага дейността на училище „Христо Ботев“ в Ню Йорк?
"Българската държава в лицето на Министерството на образованието и науката подпомага българските училище в чужбина, включително и нашето. Ние получаваме финансова помощ, базирана на редица условия, които изпълняваме. Ние сме лицензирани от МОН и издаваме удостоверения за предметите, които преподаваме, а учениците ни, които учат при нас, могат да се върнат в България и да продължат образованието си там без приравнителни изпити. През годините виждаме как градивно МОН се опитва да напипа пулса на проблемите и на нуждите на училищата зад граница, така че сме благодарни за това. Не много други държави и училища имат такава помощ, както българските училища в чужбина имат от българската държава.
Ние се финансираме и от други източници. Защото, да се администрира едно училище в Ню Йорк, не е много лесно. Не говорим за учебния процес, а за административната част, за сгради, наеми и пр. Как помага градът Ню Йорк или американската федерална общност или правителството на Ню Йорк? Ние се помещаваме в сгради на обществени училища, където наемът е малко по-достъпен. И, всъщност, те ни приютяват. Защото ние за тях сме училище, което преподава „наследствен език“, а за американците е много важно да има приемственост на културата, от която идват техните граждани и деца, които живеят в Ню Йорк.
Ню Йорк е многолик град, в който се говорят над 80 езика. Един от тези езици е българският и ние се гордеем с това. А и в лицето на Генералното ни консулство имаме подкрепа както за събития, така и като присъствие сред общността в града".
Честит празник на българското училище "Христо Ботев" в Ню Йорк от екипа на Радио България!!!
Вижте още:
Още фотографии от честването на 20-ата годишнина на училището ни в Ню Йорк вижте в галерията към публикацията.
Снимки: Генерално консулство на Република България в Ню Йорк, Красимир Мартинов
В аванс българите от района на Сиатъл получиха поздравителен адрес от Университета на Вашингтон. "Яркото присъствие и ангажираност на българо-американската общност в Сиатъл са пример за споделените ценности на учене и културна гордост, които..
За поредна година сънародниците ни в Лас Вегас се събраха в навечерието на 24 май, за да посветят един специален ден на българската писменост, култура, кухня и традиции. "З а първи път кмет на Л ас В егас..
Програмата по българистика на Университета на Илинойс – един от най-престижните в Съединените щати, ще включва български език, българска история, фолклор и традиции, съобщиха от Министерството на образованието и науката. Това ще бъде първият лекторат по..
В аванс българите от района на Сиатъл получиха поздравителен адрес от Университета на Вашингтон. "Яркото присъствие и ангажираност на..