Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Гала на българската култура и музика" във Виена

Снимка: Сдружение Societas Bulgarica

"Гала на българската култура и музика" събира на 22 май български и австрийски звезди в Моцартовата зала на Wiener Konzerthaus, съобщи БТА. За втора поредна година по инициатива на пианистката Донка Ангъчева и нейната артистична инициатива "Изкуството продължава да живее" българската музика ще бъде представена във Виена. Гала концертът е посветен на 24 май – Деня на българската азбука, просвета и култура, и отдава почит на българския принос в европейската културна история.

Освен самата Ангъчева, в програмата ще участват Лидия Байч (цигулка), солисти на хора "Мистерията на българските гласове" с Георги Андреев (диригент), Константин Илиевски (диригент), Милена Андреева (вокал), Екатерина Фролова – цигуларка на Виенската филхармония, Мириам Кутровац (сопран), Клеменс Унтеррайнер (баритон, солист на Wiener Staatsoper), Симеон Гошев (пианист и артист на Bösendorfer, преподавател във Виенския университет по музика), Недялко Недялков (кавал), Вълчан Вълчанов-Чани (обоист от Софийската филхармония), Теодора Митева (виолончело), Марика Лихтер (певица и актриса) и Vienna Art Nouveau Orchestra.

Музикалната програма обединява класически шедьоври и съвременни произведения от европейската и българската сцена, сред които Йохан Себастиан Бах, Волфганг Амадеус Моцарт, Томазо Албинони, Франц Лехар, Йохан Щраус. Основен акцент са композициите и аранжиментите на Георги Андреев – изтъкнат композитор и диригент, известен със своя почерк, който съчетава българския фолклор с елементи на класическата музика. Неговите творби ще бъдат изпълнени от солисти, хор и оркестър в аранжименти, направени специално за концерта.

И тази година "Гала на българската култура и музика" е благотворително събитие – каузата е Националното училище за музикално и танцово изкуство "Добрин Петков" – Пловдив, което чества 80-годишния си юбилей.

Снимка: Сдружение Societas Bulgarica

Редактор: Миглена Иванова

По публикацията работи: Диана Цанкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Културата на българите в Молдова ще бъде представена в Мадрид

Културата, историята и езиковите особености на българите в Молдова ще бъдат представени в бъдещия Български институт за език и култура в испанската столица.  Институтът, който се създава в партньорство с Министерството на външните работи на..

публикувано на 12.08.25 в 15:49

Обявиха конкурс за българско хоро или танц, изиграни на най-неочакваното място

Конкурс "Българското хоро на неочаквани места!" обяви на Фейсбук страницата си Групата за народни танци "Хороводна китка" от Пафос, Кипър. "Танцуваш с душа и сърце? Обичаш родното хоро и вярваш, че българският дух няма граници? Предизвикваме те да ни..

публикувано на 12.08.25 в 11:10
Жилищният блок в центъра на Босилеград, върху който ще бъде създаден стенописът.

В Босилеград ще рисуват уличен стенопис посветен на краеведа Йордан Захариев

За четвърта поредна година "Новите майстори" от Кюстендил ще поставят своя летен артистичен щрих върху градската визия на Босилеград.  "Стените, които ни свързват" е мотото, върху което разсъждават младите артисти от Кюстендил, творейки по сградите и..

публикувано на 12.08.25 в 10:09