С решение на Министерския съвет срокът за изпълнение на дейностите по Националната програма за научни изследвания "От полюс до полюс 2022-2025 г." е удължен до края на 2027 г., съобщи БТА. Според правителствената пресслужба едно от основните направления на програмата е финансирането на съвременни научни изследвания в Антарктика и Арктика и провличането на млади учени. Одобрени са шест проекта, срокът за изпълнението им ще бъде в периода 2025 - 2027 г.
Сред проектите е наскоро откритата сграда на остров Ливингстън, в която ще има три специализирани лаборатории, предназначени за разширяване на обхвата на научните изследвания в Антарктика. Общият бюджет на програмата е 10 800 000 лева, а удължаването на срока ще позволи заложените дейности да бъдат осъществени без допълнително финансиране.
С помощта на програмата се създават връзки между организации и висши училища, с което се повишава научно-изследователският капацитет на България. Осигурява се и финансиране на съвременни научни изследвания в най-отдалечените райони на Антарктика и Арктика. С част от средствата е осигурено успешното завършване на 33-ата антарктическо експедиция. Заложено е и финансиране за логистичната поддръжка на българската антарктическа база.
Снимки: БТА
Съставил: Цветана Тончева
В "България днес" на 13 Август слушайте: 01:23 – Актуално от България и сънародниците по света 12:25 – В пика на летния сезон – как ресторантьори и клиенти очакват смяната на валутата? 23:30 – Да избягаме към Своге за..
В четвъртък минималните температури ще са от 16° до 21°, в София – 18°. През деня, над по-голямата част от страната ще е слънчево. В следобедните часове над южните и западните райони ще има временни увеличения на облачността. Ще продължи да духа умерен..
Английската граматика обърква българските ученици, защото те често пренасят нейните правила върху родния си език, каза за БТА Евелина Гечева от "Академика БГ", организатор на кампанията "Бъди грамотен". По думите ѝ, много от младежите пишат имената на..
Министърът на външните работи Георг Георгиев прие делегация, представляваща Йорданската асоциация на завършилите български университети в състав д-р..
В нощта между 12 и 13 август небето над България ще поднесе едно от най-впечатляващите природни зрелища – пика на метеорния поток Персеиди. Очаква..
В сряда, 13 август, минималните температури ще са от 18 до 23°, в София – 18°. През деня ще е слънчево. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и..