На 24 май крайбрежната алея на втория по големина град в Кипър ще се оживи от тържествено шествие на ученици, родители и преподаватели от десетте български училища на територията на острова. Организатор на проявата е българското неделно училище "Паисий Хилендарски" в Лимасол, а първата подобна изява е направена през 2017 г.
Това ни даде повод да разговаряме с основателя и директора на школото Таня Христова. Нейното училище работи от 2011 година, а от учебната 2014 година функционира към сдружението "Българи зад граница", обяснява ни Таня Христова и допълва:
"През настоящата година организацията ни, която стои зад българското училище, навършва 10 години ние възобновяваме традиционния празник за 24 май, на който събираме всички български училища в Лимасол. Заради пандемията от Ковид-19 няколко години не сме се събирали, но сега съм щастлива, че можем да го направим отново“.
Празничният концерт по случай 24 май ще се състои от 17:00 часа в Амфитеатъра на „Молос парк“ в Лимасол. Предвидена е богата програма с участие на ученици от българските училища в Кипър, изпълнения на български песни, стихове и танци в чест на делото на Светите братя Кирил и Методий. "Нека заедно отдадем почит на буквите, знанието и българския дух!" – се казва в поканата от сдружение "Българи зад граница" и Българско училище "Паисий Хилендарски" в Лимасол.
"Общото празнуване на 24 май показва, че българските неделни училища в Кипър сме обединени и заедно. Празнуваме заедно, но и обменяме опит помежду си. За нас, българските училища, 24 май е най-хубавият празник. Това е ден, в който учителите усещат признателността за своя труд, чувстват се обичани и от ученици, и от родители. Чувството е още по-силно и когато сме в чужбина, защото не можем да бъдем в България, където 24 май се отбелязва повсеместно. И този празник ни дава възможност да се съберем и да покажем и на България, че дори далеч от нея, ние даваме всичко от себе си, за да се върнем отново към корените си, към нашата родина. Така че, децата да не забравят своя език, да не забравят традициите и обичаите си. Това е основната ни цел" - каза директорът на училище "Паисий Хилендарски" в Лимасол.
В училище "Паисий Хилендарски" в Лимасол се подготвят ученици за покриване на ниво В1 и В2 за владеене на български език. Покрилите тези нива получават сертификат за владеене на български език с международна валидност, а сертификатът дава възможност на учениците, завършили в чужбина, да продължат образованието си в българските университети. Самата основателка на училището Таня Христова, е дългогодишен преподавател, още от времето, преди да напусне страната ни.
Снимки: Фейсбук страница на БУ "П.Хилердарски" - Лимасол, Красимир Мартинов
Фондация "Единство" – Кочани изпрати отворено писмо до ключови български институции. В него се изказва благодарност за подкрепата и хуманитарната помощ, предоставена от България след трагедията от пожара в дискотеката в Кочани. Изтъква се и приносът при..
"Тясното тълкуване на понятието "българи-гагаузи", наложено в практиката от Министерството на правосъдието, възпрепятства възстановяването на българското гражданство на гагаузите в Украйна и Молдова. Масово се отказва издаването на българско..
Със Света литургия на български език православната ни църква в Люксембург отпразнува Гергьовден. Десетки българи се събраха в храма "Свети Николай", за да присъстват на празничната служба, водена от отец Стоян Бербатов. "Този..
На 25 май сънародниците ни в Париж и околностите се събират на традиционния събор в Моренвилие, посветен на празника на славянската писменост и култура...
По случай 24 Май - Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, на 22 май в 11:00 часа ученици от училища в България..
Честванията на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност обединяват българите в..