Министерството на образованието и науката публикува за обществено обсъждане промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Едно от значимите изменения в законопроекта е свързано с интензивната езикова подготовка по български език за децата, които не го владеят, включително и за тези, които се връщат от чужбина. Обучението ще се реализира под две форми: индивидуално – за децата от 1. до 7. клас, които ще изучават езика в ускорена програма и постепенно ще се включат в клас с останалите ученици. А за тези, които изобщо не знаят български, ще се организира подготвителен езиков клас, посочват от МОН.
При недостатъчно добро владеене на българския език се дава възможност и за повтаряне на първи клас за тези деца.
Промяната се налага, тъй като незнанието на езика създава затруднения и пропуски в последващото обучение на учениците по останалите предмети. Това води до загуба на мотивация, а в дългосрочен план и до самоизключване и отпадане от системата.
Редактор: Миглена Иванова
снимка: БГНЕС, архив
86,4% от българите подкрепят протестите на младите лекари и медицинските специалисти за по-високо възнаграждение. На обратното становище са 7,3%. 5,8% не са запознати, а има и незначителен дял на затрудняващи се да отговорят. Това е практически..
В брой 58 на предаването слушайте : Накъде след дипломирането – питаме зрелостниците от Българското неделно училище "Пейо Яворов" в репортаж на Даниела Големинова от Брюксел; Съвременните медии през погледа на журналиста Веселин Вачков,..
Властите в Бургас въвеждат 35-километрова зона за сигурност в акваторията на Бургаския залив, в която няма да се допускат танкери, изчакващи на рейд, съобщи БТА. Мярката е в отговор на нарастващото обществено недоволство заради случаи на задушливи..
В брой 58 на предаването слушайте : Накъде след дипломирането – питаме зрелостниците от Българското неделно училище "Пейо Яворов" в..
Тази година е последната, в която българите ще получават доходите си в левове. В каква валута ще декларират парите си пред данъчните догодина? Това е..