С молебен за здраве, отслужен от видинския митрополит Пахомий, започна вторият ден от 20-ата Световна среща на българските мудии, организирана от Българската телеграфна агенция.
Участниците посетиха музея и иконописната зала на Клисурския манастир "Св. св. Кирил и Методий“. Официален гост беше председателят на парламента Наталия Киселова, информира ни БТА. В работата на медийната среща се включи и генералният директор на Българското национално радио Милен Митев.
Програмата на медийното събитие продължи във Вършец с дискусионния панел - "Българите в света на ХXI век и медиите“. Модератор беше Васил Христов – президент на Асоциацията на чуждестранните журналисти във Великобритания.
"Където има един българин или една българска медия, там е и България" - каза председателят на Народното събрание Наталия Киселова и посочи, че тъй като поне една трета от българските граждани или тези, които се определят като българи, живеят извън пределите на българската държава, то българската държава има един проблем - не знае какво да прави с тези хора, не знае какво да поиска от тях. По думите й, след изпълнението целите, поставени през 2005 г. за пълноправно членство в ЕС, е важно каква национална цел ще формулира българската държава пред себе си през следващите 5-15 години.
В дискусията се включиха проф. Веселина Вълканова – декан на Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет, Габриела Хаджикостова – главен редактор на в-к "Български вести", Унгария, Деница Секуличка – главен редактор на сп. "Сънародник", Словакия, Евгени Веселинов – главен редактор на електронното издание "BulgariCA", САЩ, Иван Узунов – съосновател на портал "Български хъб Айндховен", Нидерландия, Светлана Желева – съосновател на сайта "SANUS ET SALVUS", Австрия и др.
"Нужни са държавни програми за българските медии у нас и в чужбина", каза в края на дискусията генералният директор на БТА Кирил Вълчев. Той подчерта и негативната тенденция броят на българските медии в чужбина да намалява драстично през последните години. Ето защо, според него, е добре да се мисли за цялостна и системна програма за тях.
По време на "Минути за БГ институции – мост към БГ медиите по света", част от програмата на втория ден на 20-ата Световна среща на българските медии, директорът на Държавния културен институт към министъра на външните работи Снежана Йовева–Димитрова заяви, че "основният инструмент, с който ние работим, е знание чрез култура, което да бъде в ръцете на нашите дипломати". Тя разказа, че Държавният културен институт е част от няколко международни мрежи, сред които са Европейската мрежа на институтите по култура и Глобалната мрежа за публична дипломация.
Генералният директор на БНР Милен Митев отправи благодарност към Снежана Йовева – Димитрова за доброто партньорство и представи предстоящо в средата на юни събитие в Бълграския културен институт в Лондон, организирано съвместно с БТА:
"Ще направим представяне на списание ЛИК, посветено на 90-годишнината на БНР, както и фотографска изложба със снимки от историята на радиото и една изложба с картини на млади таланти от художествените гимназии в страната, участвали в Националния конкурс "По стъпките на Сирак Скитник", който вече две години БНР провежда заедно с Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" в Сливен".
Изпълнителният директор на Изпълнителната агенция на българите в чужбина Райна Манджукова получи отличие от главния редактор на електронното издание на българите в Кипър "БГ Фактор" и директор на Българското училище "Народни будители" в Паралимни Живка Милова в знак на признателност за подкрепата и помощта при издавнането на книгата "Приказки от България и Кипър, преразказани от деца за деца".
В понеделник, по време на закриващата конференция от 20-ата Световна среща на българските медии, участие ще вземе и президентът Румен Радев, информират от БТА.
Редактори: Иво Иванов, Красимир Мартинов
Снимки: БТА
В интервю за “Свободна Европа“ президентът на Северна Македония Гордана Силяновска - Давкова определи като “прецедент“ македонската евроинтеграция и заяви, че той “ще роди нови прецеденти“, предава БГНЕС. Тя смята, че има място за “творческа..
Фестивалът на античното наследство "Орел на Дунава" ще осъществи най-амбициозното си издание досега - "Легионите на Мизия", от 13 до 15 юни в три антични крепости на територията на Област Плевен. Това са крепостта "Сторгозия", древноримският град Улпия..
Парите в брой в България са над 30 млрд. лева. Асоциацията на българските банки призовава гражданите да ги внесат преди въвеждането на еврото, обясни пред БНР главният секретар на сдружението Джеймс Йоловски. През юни се очакват положителни..
Българинът вече разполага с брутно богатство от над 1 трилион лева, сочи проучване на Експертния клуб за икономика и политика, публикувано наскоро...
Обичаме да казваме, че България се простира дотам, докъдето има българи. За да бъде това духовно пространство, тези духовни граници на България, жизнени и..
Ивет Атанасова от 11 клас на математическата гимназия в Силистра е победител в Третия национален ученически конкурс „Моите родови корени от Македония и..