Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Постигнатото при изграждането на Вертикалния газов коридор е повече от очакваното

Министърът на енергетиката Жечо Станков и премиерът Росен Желязков
Снимка: БТА

"Изграждането на Вертикалния газов коридор е символ на европейското партньорство, трансфер на технологии и създаване на кооперативи в изграждането на такъв тип мрежи", заяви енергийният министър Жечо Станков при проверката на строителството на Вертикалния газов коридор. В района на село Микрево, община Струмяни, пристигнаха също премиерът Росен Желязков, изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов, представители на шестте страни, участващи в проекта.

Близо 40 км разчистени терени, 15 км заварени тръби – 3 км от тях вече и под земята, са постигнатите резултати до момента по проекта с дължина 49 км. По думите на министъра, това е повече от очакваното.

"Инспекцията на строителството на Вертикалния газов коридор показва, че страни, които са партньори и съюзници, създават възможности за осигуряване на газова и газопреносна диверсификация", каза Росен Желязков. Той добави, че проектът дава на страните от Централна и Югоизточна Европа множество възможности, надхвърлящи традиционното разбиране за суверенитет, независимост и конкурентоспособност.


Според Владимир Малинов газовият коридор представлява символ на солидарността, която всички участващи държави проявяват към Молдова и Украйна, за да им осигурят възможност за алтернативни доставки на втечнен природен газ след спирането на руските доставки.

Източници на новината: БНР, БГНЕС и БТА

Редактор: Диана Цанкова

По публикацията работи: Миглена Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 7 август 2025 г.

В "България днес" на 07 Август слушайте: 01:04 – Актуално от България и сънародниците по света   Специален гост в днешното издание на "България днес" е американецът Итън Шейбър: 10:14 – Как идва в България и защо се остава?..

публикувано на 07.08.25 в 19:00

Ще е горещо, над планините ще има облаци, но ще остане без валежи

В петък  минималните температури ще са от 16° до 23°, в София – 16°. През деня ще е слънчево. Над планините ще има купеста облачност, с много малка вероятност за изолирани следобедни валежи. Вятърът ще бъде от североизток, слаб, по Черноморието след..

публикувано на 07.08.25 в 18:35

Форум търси решения за съхранение на биоразнообразието в района на Атанасовско езеро

Регионална библиотека "Пейо К. Яворов" в Бургас е домакин на форум "Бургас - пресечно място на индустриално наследство, екологична чувствителност и културен потенциал", съобщиха организаторите от екипа на Българска фондация "Биоразнообразие", в..

публикувано на 07.08.25 в 15:53