Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Софийският зоопарк отново отваря врати за Деня на детето

7
Снимка: zoosofia.eu

Денят на детето има юбилей – на 1 юни 2025 година се навършват точно 100 години от обявяването на датата за Международен ден на детето. Това става през 1925 г. на световна конференция в Женева.

Традицията повелява денят да е пъстър на събития, детски усмивки и музика. Празникът е повод за множество и разнообразни прояви в цялата България, поради мащаба си обаче столицата привлича най-голям интерес – и обществен, и медиен.


На 1 юни най-посещаваното място тук може би е Софийският зоопарк – най-голямата, а и най-старата зоологическа градина на Балканския полуостров. Тя помещава над 300 обитатели от 280 животински вида. По случай Деня на детето е предоставен безплатен достъп и за малки, и за големи.


В рамките на деня е предвидено да бъде представена и образователната платформа на зоопарка. Чрез нея децата ще получават образователни лекции, беседи и игри, напълно безплатно.


Софийският зоопарк може да се похвали и с рекорден брой новородени животни, които привличат хиляди посетители.


През 2024 година там са се родили девет млади вълчета, зебра, антилопи от вида кана както и няколко гривести козирогчета. С поколение са се сдобили и приматите, късоноктестите видри и антилопите от вида адакс. Една от най-ценните придобивки обаче бяха две малки Евроазиатски рисчета, които са застрашен вид, които се родиха преди близо година.


На детското внимание и любопитство в столичната зоологическа градина се радват и множество спасени диви животни и птици, пострадали при инциденти или отглеждани неправомерно от жители на града.

Редактор: Иван Гергов

Снимки: Зоологическа градина - София (zoosofia.eu), БТА

По публикацията работи: Иван Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Възможни са слаби валежи в Южна България, затоплянето продължава

В четвъртък , 23 октомври, минималните температури ще са от 6 до 11°, по Черноморието 13-16°, в София – 7°. Сутринта на места в низините и котловините видимостта ще е намалена заради мъгла или ниска облачност. През деня облачността над страната ще е..

публикувано на 22.10.25 в 19:16

България днес - 22 октомври 2025 г.

В "България днес" на 22 октомври слушайте: 02:15 – Актуално от България и сънародниците по света 13:22 – Православен църковен календар - Прославление на светите мощи на Патриарх Евтимий Търновски 22:49 – Разговор за..

публикувано на 22.10.25 в 19:00

Младите лекари ще получат желаното увеличение на заплатите си

На ниво коалиция сме взели решение представените искания на младите лекари като нива на възнаграждения да бъдат удовлетворени, заяви на заседание на парламентарната здравна комисия нейният председател Костадин Ангелов, предаде репортерът на БНР..

публикувано на 22.10.25 в 16:33