Изложбата "Знаеш ли, че...? Теории на конспирацията" на мултидисциплинарния артист Теодор Ушев ще бъде открита на 4 юни в Българския културен институт "Дом Витгенщайн" във Виена, съобщава БТА.
"Във времена, в които военните конфликти се разгарят по света, дезинформацията е новото оръжие. Авторът използва за вдъхновение истории, митове и теории на конспирацията от XIV век до днес. Творбите му са нарисувани върху военни палатки с античната техника "батик" и рисуване с восък, пигменти, смесени с химически процеси", пише в анотацията на изложбата.
От нея става ясно, че големите платна приличат повече на поле на бойни действия, отколкото на текстилни пана и картини. Разположени в залите на "Дом Витгенщайн" – място, което след Втората световна война е било превърнато в лечебница за ранени руски войници, някои от най-известните и странни теории и фантасмагории, придобиват ново значение.
Историите са породени от вечното желание на човека да търси мистични и секретни обяснения, потънал в параноична липса на логика и смисъл. В тази изложба те звучат повече като цинични, язвителни вицове, отколкото като средства за масова дезинформация.
Редактор: Диана Цанкова
Културната общност в село Табаки, Украйна, започна инициатива за издаване на втори тираж на книгата с автентични български песни "Песен се лее, Табаки живее". Обръщението на ръководителя на Етнографската стая "Народна къща" Парасковия Цоева към..
През юли и август Българският културен институт в Берлин представя отново изложбата "Архитектурно наследство във виртуална реалност" на Института за изследване на изкуствата към Българската академия на науките по Националната програма за развитие..
Българският посланик в Германия Григор Порожанов се срещна с проф. д-р Кристиан Фос, ръководител на Катедрата по южнославянски филологии в престижния университет "Хумболт", съобщиха от дипломатическата ни мисия в Берлин. По време на..
Гласът на българите в Северна Македония достигна до европейските институции. Това заяви Люпчо Георгиевски, председателят на заличения от властите в..
Българската фолклорна група "Веселие" стана част от сватбеното тържество на младоженците Росен и Кармен Каймакчиеви, в Двореца на Кавернаго в Бергамо...
На 14 юли от 18:30 ч. местно време е тържественото откриване на Международения пленер “Босилеград в цвят 2025“. Събитието ще продължи до 19 юли и е..