Вече 36 години различните политически мнозинства, управлявали страната ни, не са направили нищо, за да бъде запазено най-автентичното място на репресии на хиляди жертви от тоталитарния комунистически режим – Втори обект на концлагера "Белене" на острово Персин, и той се руши. Това напомниха организаторите на годишното поклонение в памет на жертвите на тоталитарния комунистически режим в концлагера "Белене", което премина под надслов "Паметта за жертвите концлагера "Белене" е тук, но държавата я няма", информира БТА.
"Чашата е наполовина празна, но започва да се пълни, защото присъствието на толкова хора тук всяка година е свидетелство, че те не са готови да забравят и тази памет трябва да бъде съхранена", заяви в словото си доц. Михаил Груев, председател на Държавната агенция "Архиви" и специален гост на поклонението. Той добави, че Белене трябва да се превърне в място, на което учителите да водят своите ученици, преподавателите – своите студенти, и хиляди българи да оставят цветя в памет на жертвите, оставили костите си на острова.
Бившият концлагерист Мехмед Адем, пристигнал от Истанбул, разказа как 24 годишен е бил арестуван по време на т.нар. Възродителен процес и по време на престоя си е имал правото да пише по едно писмо и да има по едно свиждане на три месеца.
На поклонението присъстваха бивши лагерници, които излязоха с надписа: "Последните свидетели докато са живи, искат да видят правосъдие", роднини на жертвите на лагера, запазили спомените на своите бащи и дядовци, посланикът на Република Турция Мехмет Саит Уянък, правосъдният министър Георги Георгиев, народни представители.
Снимка: БТА
Редактор: Диана Цанкова
В "България днес" на 01 септември слушайте: 05:06 - Актуално от България и от общностите с българи по света 21:30 - Отново в клас и отново за неделните училища зад граница 37:18 - Винени маршрути в района на Плиска и Велики Преслав..
През нощта ще бъде предимно ясно и почти тихо. В сряда ще е слънчево. Следобед главно над Западна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и до полунощ на места ще превали и прегърми. По-интензивни ще са явленията в планинските..
Развитието на винения туризъм като стратегически продукт, допълващ традиционните силни направления в българския туризъм, който може да превърне страната в целогодишна дестинация, бе акцент в срещата на министъра на туризма Мирослав Боршош с..
През нощта облачността ще се разкъсва и намалява до предимно ясно. Ще духа слаб, в Дунавската равнина умерен северозападен вятър, който до сутринта ще..
Ако с настоящата минимална работна заплата от 1077 лв. малката потребителска кошница от стоки и услуги в България може да се купи 9,7 пъти, с новата..
Предполагаема руска атака, насочена към Урсула фон дер Лайен по време на полета ѝ в неделя, е деактивирала GPS навигационните услуги на летище Пловдив,..