Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НСИ: Всеки четвърти родител няма възможност да заведе детето си на почивка

Снимка: unicef.org

Почти всяко трето дете у нас живее с материални лишения, според данните на Националния статистически институт за м.г., информира репортерът на БНР Виктория Тодорова. Най-много засегнати от явлението са ромските деца – над 2/3 от тях, докато при българските показателят е под 1/5, а при децата от турски произход – близо 1/3.

Докладът "Децата в България през 2024" на НСИ показва нуждата от подкрепа за семействата с деца особено в областта на свободното време, културата и храненето.

Най-много подрастващи не могат да си позволят да почиват извън дома за минимум една седмица годишно. Около една четвърт от родителите нямат възможност да заведат своите деца на почивка. Близо 20% от децата не разполагат с екипировка за игри навън и не участват в спортни или музикални занимания. Други 7% пък са лишени от подходящо място за учене.

Снимка: unicef.org

Редактор: Диана Цанкова



По публикацията работи: Диана Цанкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На север ще духа поривист вятър, в планините – валежи

В петък, 21 ноември, над централните и източните райони ще има по-съществени разкъсвания и временни намаления на облачността. В Източна България и на север от планините ще духа умерен и силен, поривист югозападен вятър, докато в равнините и котловините..

публикувано на 20.11.25 в 18:35

Страната ни ще има почетно консулство в Триест

България ще открие почетно консулство в Италия със седалище в Триест и консулски окръг, обхващащ територията на област Фриули-Венеция Джулия, съобщиха от правителствената пресслужба. Функциите на почетно консулско длъжностно лице в..

публикувано на 20.11.25 в 13:06

Започват протести в ключови държавни администрации

Синдикатът на административните служители “Подкрепа” започва серия от протестни действия в ключови държавни администрации в цялата страна, съобщава БГНЕС. Първият от тях е днес по обед пред Централното управление на Националния статистически..

публикувано на 20.11.25 в 12:43