Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Под вой на сирени почетохме паметта на Христо Ботев и на загиналите за свобода

Снимка: БГНЕС

Точно в 12,00 ч. под двуминутен вой на сирени граждани в цялата страна отдадоха почит към паметта на Христо Ботев и на загиналите за свободата на България, оставяйки на място и в мълчание. По-рано през деня хиляди хора изкачиха легендарния връх Околчица във Врачанския Балкан за всенародното поклонение пред паметта на поета-революционер и неговата чета, предаде кореспондентът на БНР във Враца Ива Антонова.


“За нас, българите, Христо Ботев е символ на свободата срещу потисничеството, символ на саможертвата за родината, на пълното покритие между думи – в неговата поезия, и делата, които стори в краткия си живот”, заяви председателят на Народното събрание Наталия Киселова в словото си от върха. По думите й, поетът революционер е жив в нашия патриотизъм, в чувството ни за национално достойнство, в съзнанието ни и в паметта на народа, че България може да бъде демократска, свободна, европейска държава.


Снощи във Враца се проведе тържественият митинг-заря и военен ритуал, а гражданите се преклониха пред героите с едноминутно мълчание.
В събитието по повод 149 години от подвига на Христо Ботев и неговата чета участваха държавният глава Румен Радев заедно с вицепрезидента Илияна Йотова.



“Ботев и героите доказаха, че няма българска обреченост, има българска храброст, българска жертвоготовност, български талант. Събрали сме да склоним глава пред Ботев и неговите четници. Да отдадем почит към загиналите за нашата свобода и за мен това не е само церемония на признателност, а морална проверка. Пред паметника на поета днес всички се питаме – достойни ли сме за неговата саможертва? Какво правим със завещаната ни свобода, с идеалите, с онази България, за която се жертваха онези достойни люде, чиито имена четем на зарята?“, каза в словото си президентът Румен Радев. Той допълни, че отговорът всеки трябва да си го даде сам. 



Паметта на Христо Ботев и на загиналите за свободата ни беше почетена в много населени места в цялата страна.

За първи път Денят на Ботев е честван през 1884 г. във Враца и Пловдив, припомня информация на отдел “Справочна” на БТА.


Редактори: Диана Цанкова и Иво Иванов
снимки:БТА

По публикацията работи: Елена Каркаланова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Сдружение пита защо Европарламента се занимава с македонския език и идентичност

В становищата на Еврокомисията от 2023 и 2024 г. за напредъка на Северна Македония липсват формулировки, отнасящи се до "македонска идентичност" и "македонски език". Питаме, какво налага включването на тези категории в доклада на Европарламента от..

публикувано на 01.07.25 в 12:05

Концерт на легендарния Оркестър на Дюк Елингтън в София

От 20:00 ч. тази вечер на площада пред НДК, в центъра на София, ще се състои концерт на легендарния Оркестър на Дюк Елингтън , който се организира от Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров", в партньорство със Столичната община...

публикувано на 01.07.25 в 07:25

Седмица на традиционните занаяти започва в Пловдив

В двора на Регионалния етнографски музей – Пловдив започва "Седмица на занаятите" , съобщава управата на музея. От 1 до 5 юли, на ул. "Д-р Ст. Чомаков" № 2, всеки ден от 9:00 до 19:00, над 40 майстори ще представят богатството на традиционните ни занаяти...

публикувано на 01.07.25 в 07:05