Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гласуването на доклада за напредъка на РСМакедония към ЕС се отлага

Томас Вайц
Снимка: Европейски парламент

По предварително искане на групата на Европейската народна партия и с подкрепата на всички български евродепутати докладчикът Томас Вайц поиска и получи отлагане на гласуването в Комисията по външни работи на Европарламента на годишния доклад за напредъка на Северна Македония, предаде кореспондентката на БНР в Брюксел Ангелина Пискова. 

В писмо до своите колеги, българските евродепутати изразиха съмнения в интегритета му и съобщиха за нередности, включително неразрешено и преждевременно изтичане на вътрешна парламентарна информация. За пример се дава изказване на премиера на Северна Македония Християн Мицкоски от 1 юни, че е запознат предварително с доклада с големи подробности.



"Обезпокоително е твърдението на Мицкоски, че неговото правителство е работило по този доклад в продължение на 11 месеца, заедно с докладчика, за да се стигне до такъв положителен за тях резултат", посочват евродепутатите ни.
Освен за отлагане на гласуването на доклада, евродепутатите настояват парламентът да проведе вътрешно разследване на евентуално нарушение на вътрешните процедури, за да се определи източникът и обхватът на изтичането на информация.


редактор: Миглена Иванова

снимки: Европейски парламент, ЕПА/БГНЕС


По публикацията работи: Елена Каркаланова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Румен Радев

Румен Радев: Докладите за еврото са радост за властимащите и тревога за хората

" Двата конвергентни доклада са радост за властимащите и тревога за хората, защото всеки българин знае по джоба си, че инфлацията, официално декларираната, е 2,7%, но  реално тя е много повече ". Това заяви пред журналисти президентът Румен Радев..

публикувано на 08.06.25 в 08:53

Белоградчишката крепост отново ще е сцена за "Опера на върховете"

Ще има оперен фестивал в Белоградчик, заяви министърът на туризма Мирослав Боршош по време на парламентарен контрол. Въпросът за бъдещето на десетото издание на "Опера на върховете" в емблематичните скали над града беше повдигнат през май от..

публикувано на 06.06.25 в 18:06
Росен Желязков

Премиерът заяви, че България няма нерешен двустранен въпрос със Скопие

Позицията на Република България е ясна. Ние с Република Северна Македония нямаме двустранен въпрос – това заяви от парламентарната трибуна премиерът Росен Желязков и припомни, че миналата седмица парламентът единодушно прие решение за напредъка..

публикувано на 06.06.25 в 14:33