Най-съществената крачка от членството на България в еврозоната е извървяна – страната ни получи официално потвърждение, че е изпълнила всички необходими критерии чрез оповестените на 4 юни конвергентни доклади на Европейската централна банка и на Европейската комисия. Но да отваряме шампанското още е рано – преди да стане 21-вата държава в еврозоната, на България ѝ предстои интензивен период от около 4 седмици, в които трябва да получи съгласие от 3 институции – Съвета по икономически и финансови въпроси (ECOFIN), Европейския съвет и Европейския парламент.
"Този път трябва да бъде извървян до 8 юли, за да стане факт приемането на България в еврозоната. Засега няма сигнали, които да ни карат да мислим, че някой в тези институции може да е против влизането ни. Все пак има много забележки в доклада, има какво да се прочете и да се желае" – посочи пред БНР Любомир Дацов, член на Фискалния съвет, бивш зам.-министър на финансите: "Много е важно какво ще правим през следващите години. Не бива да допуснем да не се повтори това, което стана след приемането ни в ЕС през 2007 г. Тогава страната изгуби инерция и спря да прави реформи. Напротив, трябва да ускорим структурните реформи, да има подобрения в институционалната и бизнес средата, призрачност и увеличаване на доходите".
Засега се движим по план – посочи със задоволство финансистът Николай Василев, бивш вицепремиер от кабинета „Сакскобурготски“ пред Радио България.
Вдигането на данъците чука на вратата, прогнозира още той:
„Това, че ще забогатеем, също не е вярно. Направете си сметка как се движеше динамиката на доходите в Гърция, те се присъединиха към еврозоната при стандарт на живот сходен с нашия или малко по-висок. Ако ги измерваме по БВП на човек, те се доближиха до стандарта на ЕС, но в момента са пак колкото нас."
Приемането на еврото върви с полюсни реакции в обществото – от еуфория до пълно отхвърляне. Управляващите обаче са единни в оценката си – след докладите на ЕК и ЕЦБ предстои нашата страна да реализира една от своите стратегически цели. "Българското правителство е готово да въведе еврото от 1 януари 2026 г. Ние отдавна се готвим за този процес", посочи министърът на финансите Теменужка Петкова, а премиерът Росен Желязков изтъкна, че "трябва ва да има спокойствие в българското общество, предвидимост и прозрачност на процеса".
Снимки: ec.europa.eu, БТА, Министерски съвет, evroto.bg, Александра Михайлова
Бургас като достъпна и атрактивна дестинация за туристи от Турция – това е следващата стъпка за привличане на гости от южната ни съседка в морския град и региона, съобщиха от общинската администрация. България е единствената чуждестранна дестинация,..
Народни носии и обичаи от цялата страна ще представят в курортното село Рибарица - местност Костина, в община Тетевен. Събитието се провежда на 19 и 20 юли в рамките на Празника на народния обичай и автентичната носия, организиран за 17-и..
За 11-и пореден път днес в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на легендарния български войвода Хаджи Димитър и неговата чета с османските войски през 1868 г. Това съобщи пред БНР "Стара Загора" Николай..
Рекорден брой плажове на българското Черноморие са отличени с престижната международна награда "Син флаг", удостоверяваща чистите морски води и..
На 18 юли с различни прояви на почит към единствения всепризнат българин в цялата страна се честват 188 години от рождението на Васил Левски...
В "България днес" на 18 юли слушайте: 07:21- 188 години от рождението на Апостола на свободата Васил Левски 10:45- Паметта за Левски по света..