Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петдесет българи желаят да напуснат Израел

Георг Георгиев
Снимка: БТА

Около петдесет българи са поискали да бъдат евакуирани от Израел заради ескалацията на напрежението в Близкия изток, съобщи в Пловдив външният министър Георг Георгиев, предаде Яница Марова от Радио Пловдив на БНР. Той добави, че списъците постоянно се актуализират, тъй като това не е компактна група, която е ситуирана в един град.

"Действаме, така че да можем да гарантираме доколкото е възможно безопасен маршрут, защото тези хора трябва да напуснат една много опасна зона, да преминат през друга опасна зона и да отидат в трета не по-малко опасна зона", заяви министърът. Според него не е толкова важна бързината, с която ще бъдат евакуирани българите в Израел, колкото тяхната безопасност и именно за това работи правителството заедно с всички ангажирани институции и служби.

Георг Георгиев каза още, че няма опасност за работещите в българското посолство, решили да останат на терен, тъй като всяка сграда в Израел разполага с бомбоубежище. Страната ни е в непрестанна връзка с посолствата ни в Тел Авив и в Техеран и се информира за ситуацията на терен, увери той. По думите му, има желаещи да се евакуират и от Иран.

Редактор: Диана Цанкова

Снимка: БТА


По публикацията работи: Диана Цанкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Октомври започва с облаци, над Западна България до вечерта ще завали

В сряда минималните температури ще са от 5 до 10°, по морето и по-високи, в София – 6°. През деня облачността ще бъде разкъсана, над много райони значителна. Следобед на отделни места в Рило-Родопската област ще превали дъжд. През нощта срещу..

публикувано на 30.09.25 в 18:30

Две трети от пълнолетните българи страдат от наднормено тегло

Кръгла маса относно необходимостта от национална програма за борба със затлъстяването ще се проведе днес в Народното събрание. В експертен доклад на тема "(не?)Победимите пандемии – Затлъстяването" се посочва, че страната ни е на 5-о място в..

публикувано на 30.09.25 в 07:00

София е домакин на международно изложение за технологии в металообработката

В софийския Интер Експо Център от 30 септември до 3 октомври се провежда международното изложение MachTech&InnoTech, в центъра на което са машините и технологиите в металообработката. Продукцията си представят 150 изложители и над 500..

публикувано на 30.09.25 в 06:00