Редица институции – Министерството на труда и социалната политика, Агенцията по заетостта, Изпълнителната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ) и МВР, както и народни представители, си поставят ясен ангажимент – да подобрят условията за привличане на хора от традиционните български диаспори в чужбина към трудовия пазар у нас.
Както Радио България първо съобщи, на заседанието на 12 юни т.г. на парламентарната Комисия по проблемите на българите извън страната беше представена платформата "Избери България". Това е програма, която ще се финансира от Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+) с 26 милиона лева и основната й цел е привличането на кадри. В рамките й ще бъде създаден и единен информационен портал за административните стъпки, които следва да предприемат желаещите да дойдат у нас.
Концепцията представи пред Радио България Йоанна Драгнева, зам.-директор на ИАБЧ.
"Законът е такъв, че първо трябва да се регистрират там, а след това Агенция "Миграция" да им разреши пребиваването в България. Обаче в момента, в който подаваме – в 7-дневен срок, документите в Агенцията по заетостта, все още няма становище от дирекция "Миграция", и затова ни отказват. След получаване на този отказ ние не само трябва да съкратим тези хора, но и получаваме съдебни дела, които се точат по година, година и половина, което, разбира се, пречи на бизнеса, на възможността да наемаме българи от чужбина. И това често ни отказва да наемаме българи от чужбина, а се насочваме към наемане на други лица" – поясни г-жа Чукур пред Радио България.
Освен от традиционните Украйна и Молдова, особен интерес към България има и от българи от Сърбия – сочат наблюденията на Ина Чукур.
"Има много хора, особено от селата и градовете, близки до българската граница, които работят в производствени предприятия и т.н. Има доста наплив от Сърбия в последно време."
Инициативи като "Избери България" са позитивни, а привличането на хора от историческите ни диаспори е чудесно начинание, но са съжаление ще е "капка в морето" що се касае до решаването на наболелите проблеми на трудовия пазар – внесе суров реализъм Васил Велев, председател на една от най-големите работодателски организации у нас – Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
Здравословният му песимизъм е подплатен и от официалните данни на Министерството на труда и социалната политика – от 2018 г. насам е регистрирана заетост на едва 1228 лица с доказан български произход. А заради демографския срив всяка година броят на пенсиониращите се надвишава с около 50 хиляди новопостъпилите на работа в България, което е пряко последствие и от ниската раждаемост:
Месечната инфлация е 0.4%, а годишната инфлация е 4.4%, съобщи Националният статистически институт. През май т.г. годишната инфлация беше 3,7%. достигайки най-високо ниво от декември 2023 г. Ускоряването на годишна инфлация през юни се..
През първите четири месеца на годината износът на стоки от България за Европейския съюз е намалял с 4,2% спрямо същия период на миналата година и възлиза на 16 957,3 млн. лв., съобщава БГНЕС, позовавайки се на данните на Националния статистически..
С решението на Съвета на ЕС и Европарламента за присъединяване на България към еврозоната страната навлиза във финалната фаза на подготовка, каза в интервю за БТА управителят на Българската народна банка Димитър Радев. "Без излишни емоции...
Месечната инфлация е 0.4%, а годишната инфлация е 4.4%, съобщи Националният статистически институт. През май т.г. годишната инфлация беше 3,7%...