Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар - 24 юни 2025 г.

Еньовден

Снимка: архив

На 24 юни празнуваме Рождение на св. Йоан Кръстител (Еньовден). 

Св. Йоан Предтеча е най-почитаният от християните след Пресвета Богородица. Сам Спасителят говорел за пророка така: "Между родените от жени не се е явил по-голям от Иоана Кръстителя" (Мат. 11:11).

В православния календар има само три празника, когато честваме рождението на някого, това са: Рождество Христово, Рождество на Пресвета Богородица и Рождение на св. Йоан Кръстител. 

Наричаме го св. Йоан Предтеча, защото е дошъл преди Христа и е подготвил народа с проповед и кръщение за Неговото пришествие, а Кръстител, защото той е кръстил Спасителя в река Йордан.

Св. Йоан Предтеча е родственик на Господ Иисус Христос по майчина линия.

Както ни казва Евангелието (Лука 1:57-80), праведните родители на Свети Йоан Кръстител – свещеникът Захария и Елисавета, достигнали дълбока старост, но нямали деца, тъй като Елисавета била безплодна. Един ден свети Захария извършвал служба в Йерусалимския храм и видял архангел Гавриил, който предсказал, че Захарий ще има син, който ще бъде вестител на очаквания Спасител. Захарий се смутил, обзел го страх и се усъмнил, че може да има син в старостта си. Заради неверието му, онемял докато не се изпълнили думите на Архангела.

Дошло времето и света Елисавета родила син, всичките ѝ роднини и приятели се радвали заедно с нея. Когато попитали Захарий как да кръстят младенеца, той написал: "Йоан му е името" и веднага проговорил, изпълнен със Светия Дух, прославил Бога и произнесъл пророчески думи за Месията – Предтечата Господен.

Евангелието повествува, че след Рождество Христово цар Ирод уплашен за властта си заповядал да бъдат убити всички младенци. Затова света Елисавета избягала със сина си в пустинята и се скрила там. Като свещеник свети Захарий останал в Йерусалим и извършвал свещеническата си служба в храма. Отказал да издаде на пратените от Ирод войници къде са младенецът Йоан и майка му, за което бил убит на място в храма.

Йоан, закрилян от ангел, останал в пустинята до времето, когато излязъл да проповядва за покаяние и сам бил удостоен с честта да кръсти дошлия на света Христос във водите на река Йордан.

В днешния ден възпоменаваме и свети Никита, епископ Ремисиански (гр. Ремесиана е бил при дн. Бела Паланка, Сърбия). Годините на раждането и смъртта на светеца са доста спорни, но можем да приемем, че е живял между 335 и 414 г. 

За св. Никита се знае, че е проповядвал сред даки и скити. Бил високо образован, както го описва неговият приятел св. Павлин Нолански, като го нарича "най-учен епископ", дошъл от Дакия. За мисионерството на св. Никита най-ярко свидетелства поемата, която св. епископ Павлин написал за него: "Каква промяна! - пише св. Павлин. - И колко е радостна тя! Непроходимите и кървави дотогава планини, които криеха разбойници, сега станаха жилище на монаси - труженици на Христовия мир. Където имаше зверски нрави, сега живеят люде, кротки като ангели. В пещерата, където се е криел разбойник, сега се подвизава праведник".

Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник". 

По публикацията работиха: Марта Рос Монтаня, Дарина Григорова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар – 24 юли 2025 г.

На 24 юли честваме паметта на света великомъченица Христина и на светите мъченици князе Борис и Глеб. Мъченицата Христина живяла през III век в град Тир , където баща ѝ, Урбан, бил владетел. Когато се родила, родителите ѝ ѝ дали..

публикувано на 24.07.25 в 06:00

Църковен календар – 23 юли 2025 г.

На 23 юли светата Православна църква възпоменава паметта на светите мъченици Трофим, Теофил и верните им слуги, както и свети свещеномъченик Аполинарий, епископ Равенийски. Светите мъченици Трофим, Теофил и тринадесетте им верни слуги..

публикувано на 23.07.25 в 06:00
Част от скалните обители в района са достъпни за туристите

Долината на монасите – по следите на скалните църкви в Поломието

В Североизточна България река Русенски Лом и нейните притоци – Черни, Бели и Малки Лом – са изваяли суров скален пейзаж със скрити пещери и тихи долини, където ехтят само птичи песни. В тези каньони през вековете са се заселвали хора, оставили..

публикувано на 22.07.25 в 08:55